Američtí vojáci v Německu změní po 65 letech základnu

Monika Horáková
22. 8. 2010 16:25
Přesun z Heidelbergu a Mannheimu do jiné části Německa bude stát miliardu eur.
Foto: Reuters

Heidelberg - Americké jednotky, které v Německu působí již od roku 1945, nyní po 65 letech mění své působiště. Z Heidelbergu a Mannheimu se stěhují do jiné části Německa - do Wiesbadenu. 

Jedná se o největší stěhování armády v rámci Německa od konce druhé světové války. Přesun bude stát milirdu eur, výstavba nových kasáren ve Wiesbadenu 84 milionů eur.

Aktuálně v Německu působí podle Frankfurter Allgemeine Zeitung téměř šest tisíc vojáků USA. Tisíc z nich by se mělo po plánované změně vrátit do Spojených států a zbytek by se měl přesunout pouze v rámci Německa.

Americká armáda se nastěhovala do Heidelbergu hned v květnu 1945. Za následujících 65 let se Američané stali nedílnou součástí obrazu města.

Nyní se vojáci mají i se svými rodinami do roku 2014 odstěhovat. Zbyde po nich 2 800 volných bytů. V Heidelbergu a sousedním Mannheimu žije v současnosti 25 000 Američanů - jedná se o vojenský pesonál s rodinami.   

 

Pro Heidelberg však neznamená odchod vojáků pouze 2 800 volných bytů, ale také jisté finanční ztráty a rovněž zánik některých pracovních míst. Předpokládá se, že o práci by s odchodem vojáků mohlo přijít až 1000 civilních obyvatel. Obrat místního maloobchodu by se podle odhadů Frankfurter Allgemeine Zeitung mohl snížit až o 10 milionů eur. 

Foto: Aktuálně.cz

Radovat se, či neradovat?

Hospodářské ztráty z odchodu vojáků děsí jak starostu Heidelbergu, tak starostu Mannheimu. Oba dva se proto na politické úrovni velmi zasazovali alespoň o to, aby byl odchod vojáků postupný. Za tímto účelem také dvakrát navštívili Spojené státy.

„Bez ohledu na několikaleté snahy měst, regionu a zemské vlády, které se snažily přesvědčit Spojené státy o vhodnosti Heidelbergu a Mannheimu pro setrvání americké armády, rozhodla americká vláda o přeložení jednotky," uvedlo bádensko-württemberské ministerstvo vnitra.    

Kritici se podivují, jak velkou energii místní politická reprezentace do setrvání Američanů v oblasti investuje. Například podle mírového aktivisty z Heidelbergu Joachima Guilliarda o armádu, která se aktivně podílí na válečných konfliktech, není proč stát.  

 

Právě se děje

před 52 minutami

Německá policie vyšetřuje motiv řidiče, který najel do průvodu. V nemocnici zůstává 35 lidí

Po incidentu, při kterém v pondělí 29letý Němec najel autem do masopustního průvodu v hesenském Volkmarsenu, zůstává 35 lidí v nemocnici. Dalších 17 bylo ošetřeno ambulantně. Na Twitteru to uvedla hesenská policie, podle níž je mezi zraněnými také 18 dětí.

Řidič do průvodu vjel kolem 14:45, když předtím podle německých médií objel policejní zátarasy. Muž, který se podle listu Bild jmenuje Maurice P. a také pochází z této zhruba sedmitisícové obce, utrpěl při činu poranění hlavy. Proč do průvodu najel, stále není zřejmé. Policie hovoří o tom, že tak učinil záměrně, zároveň ale nemá indicie, že by šlo o politicky motivovaný trestný čin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německá ekonomika ve čtvrtletí stagnovala, potvrdili statistici

Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí po růstu o 0,1 procenta v předchozím kvartálu podle očekávání stagnoval. Ve své konečné zprávě to v úterý uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Hlavní podíl měl na výsledku pokles vývozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy