Američtí starostové se brání proti nasazování federálních sil, žádají Kongres o pomoc

ČTK ČTK
28. 7. 2020 8:59
Starostové šesti amerických měst požádali Kongres, aby nedovolil federální vládě posílat federální síly tam, kde si jejich nasazení nepřejí. Prezident Donald Trump poslal tyto jednotky do oregonského Portlandu, aby tam pomohly zklidnit protesty, jež začaly po úmrtí černocha Geroge Floyda při policejním zásahu. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti zvažuje, že tyto jednotky posílí o dalších 50 lidí.
Fotografie z protestů v Portlandu
Fotografie z protestů v Portlandu | Foto: Reuters

Dopis, který je určený vedení Sněmovny reprezentantů i Senátu, napsali starostové Portlandu, Seattlu, Chicaga, Kansas City, Albuquerque a Washingtonu. "Administrativa neměla federální síly proti vůli měst vůbec nasadit," stojí v dopise.

V Portlandu, kde protesty trvají téměř dva měsíce, v pondělí ráno federální agenti na lidi shromážděné u budovy federálního soudu stříleli slzný plyn, zábleskové granáty a pepřové projektily. Trump v pondělním tweetu napsal, že portlandský federální majetek "by nepřežil jediný den", kdyby federální agenti nebyli na místě.

Trumpovým argumentem pro nasazení federálních jednotek je tvrzení, že musí chránit soud a další federální objekty.

Federálové zatýkají podle starostů bezdůvodně, chtějí omezit jejich pravomoci

Starostové ale v dopise napsali, že federální agenti hlídkovali i v oblastech vzdálených od federálních úřadů a bezdůvodně zatýkali. Autoři dopisu píší, že podporují legislativu, která bude před nasazením federálních sil požadovat konzultace a souhlas místních úřadů. Pokud místní žalobce nepovolí utajenou akci, pak mají být příslušníci federálních sil zřetelně označeni stejně jako jejich auta. Dále zástupci měst v dopise žádají, aby měli federální agenti omezenou pravomoc při usměrňování davu.

Někteří z demonstrujících viní portlandského starostu Teda Wheelera z toho, že dal povolení použít slzný plyn a další zásahové prostředky, i když byly protesty klidné.

Akce spojené s Floydovou smrtí jsou namířené proti rasové nespravedlnosti a o víkendu byly na některých místech násilné - v kalifornském Oaklandu lidé zapálili soudní budovu, ve virginském Richmondu auta, v texaském Austinu byl jeden člověk zastřelen, v coloradské Auroře jednoho člověka zranilo auto, které najelo do davu. V neděli večer se střílelo v parku v Portlandu a jeden člověk byl zraněn. Střelba podle policie nesouvisela s nálezem zápalných bomb a plných zásobníků do střelných zbraní v parku.

Video: Z cesty do USA jsem měl obavy, přátelé jsou psychicky unavení, popisuje Konvalina.

Amerika je v pohledu na koronavirovou situaci polarizovaná, není lehké si udělat vyvážený obrázek, říká ředitel Českého centra v New Yorku. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 minutami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 1 hodinou

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy