Američtí poslanci schválili zákon o policejní reformě. Přes senátory zřejmě neprojde

ČTK ČTK
26. 6. 2020 7:27
Americká Sněmovna reprezentantů odsouhlasila zákon o policejní reformě vypracovaný demokraty. Ten počítá s jednodušším stíháním policistů v případě použití násilí či zákazem kontroverzních škrticích chvatů. Neočekává se však, že legislativa projde Senátem ovládaným republikány, kteří přišli s vlastní verzí zákona, napsaly zahraniční agentury.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dolní komora legislativu odhlasovala v poměru 236 ku 181 hlasům, a to přesně jeden měsíc poté, co v Minneapolisu při zatýkání zemřel černoch George Floyd, kterému bělošský policista několik minut klečel na krku. Jeho úmrtí v USA i v dalších zemích po celém světě vyvolalo masivní protesty proti rasismu a policejní brutalitě.

Republikánské a demokratické představy o policejní reformě mají několik společných bodů; obě strany označují lynčování za federální zločin z nenávisti, podporují používání kamer na policejních uniformách a mají za cíl zavést vyšší standard policejního výcviku. Podle republikánů by však demokratická verze legislativy podrývala autoritu a důvěru v policii. Demokraté se domnívají, že republikánský plán nemá dostatečně široký záběr.

Republikáni také nesouhlasí s úplným zákazem škrcení podezřelých a omezením imunity pro americké strážníky. Se snížením právní ochrany strážců zákona nesouhlasí také americký prezident Donald Trump, který již dříve prohlásil, že je to pro něj nepřijatelný požadavek.

Video: Policie v Atlantě zastřelila při zatýkání černocha

Policie v Atlantě zastřelila při zatýkání černocha | Video: Reuters
 

Právě se děje

teď

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12 000 pracovních míst. Správci podniku se pro tento postup rozhodli poté, co firma JD Sports ztratila zájem o jeho převzetí. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Likvidace společnosti Debenhams je další ranou pro britský maloobchodní sektor, který se potýká s negativními dopady pandemie covidu-19. V pondělí se pod ochranu před věřiteli uchýlil britský maloobchodní prodejce oděvů Arcadia Group, což ohrožuje dalších 13 000 pracovních míst, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy