Američtí lékaři oddělili siamská dvojčata z Filipín

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 11. 2011 17:48
Děvčátka měla společnou část jater, bránici, hrudní kost a část břišních svalů
Dvojčata se naučila chodit, přestože byla srostlá čelem k sobě.
Dvojčata se naučila chodit, přestože byla srostlá čelem k sobě. | Foto: Reuters

Palo Alto - Kalifornští lékaři úspěšně oddělili siamská dvojčata z Filipín, která byla srostlá hrudníkem a břichem.

Dvouleté holčičky mají podle chirurgů velmi dobrou šanci na úplné zotavení, napsala agentura AP.

Dvojčata sdílela část jater, bránici, hrudní kost a část břišních svalů. Tým čtyřiceti lékařů je oddělil v úterý při devítihodinové operaci. Podle vrchního chirurga Garyho Hartmana neprovázely zákrok žádné komplikace.

"Dlouhodobá prognóza je, že z nich budou šťastné a zdravé dívky. Nevidím žádnou překážku pro jejich úplné zotavení," řekl Hartman. Dvojčata podle něj zůstanou v nemocnici ještě nejméně dva týdny, než si je budou moci vyzvednout rodiče.

Dívky se narodily na Filipínách, loni se ale i s matkou kvůli operaci přestěhovaly do Spojených států. Dvojčata se před chirurgickým zákrokem naučila chodit, přestože byla srostlá čelem k sobě.

Podle statistických údajů se siamská dvojčata narodí přibližně v jednom z 50 tisíc případů. Jen malé procento z nich přichází na svět živých a polovina z nich umírá jen několik hodin po porodu.

Lékaři se pokoušeli srostlá dvojčata oddělovat už v 19. století, ale první úspěšná operace siamských dvojčat se uskutečnila až v prosinci 1952 v nemocnici v Clevelandu. Jednalo se o holčičky srostlé v oblasti hrudní kosti.

 

Právě se děje

Další zprávy