Prokremelský kongresman do Prahy nepřijede. Skupina amerických politiků se měla setkat i se Zemanem

Zahraničí Zahraničí
24. 1. 2018 12:40
V rámci delegace, která měla ve čtvrtek dorazit do Prahy, byl i proruský kongresman Dana Rohrabacher nebo tvrdý odpůrce imigrace Steve King.
Kongresmani se měli setkat s Milošem Zemanem i Tomiem Okamurou.
Kongresmani se měli setkat s Milošem Zemanem i Tomiem Okamurou. | Foto: ČTK

Praha - Skupina republikánských členů amerického Kongresu, která měla ve čtvrtek dorazit do Prahy, svoji cestu zrušila. Důvodem jsou podle informací americké ambasády v Praze pokračující rozpočtová jednání ve Washingtonu.

Delegace, ve které byli i obhájce ruské politiky Dana Rohrabacher a tvrdý odpůrce imigrace Steve King, se přitom měla na návštěvě Česka setkat s prezidentem Milošem Zemanem.

Kongresman Rohrabacher je známý silnými vazbami na Rusko. V minulosti FBI varovala, že se ho snaží naverbovat kremelské tajné služby jako vlivového agenta. King se zase v minulosti setkal například s neúspěšnou francouzskou kandidátkou na prezidentku Marine Le Penovou.

Kontroverzní kongresmani se v Česku kromě Zemana měli setkat i s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou a s bývalým prezidentem Václavem Klausem. S tím se Rohrabacher zná osobně už řadu let a právě na jeho pozvání měl do Prahy přiletět.

Vše ale zkomplikovalo jednání v USA o penězích na chod americké vlády. Ty v pondělí Kongres schválil, jenže pouze do 8. února. Okamžitě se rozeběhla složitá jednání mezi americkými demokraty a republikány, aby se podařilo najít dlouhodobější dohodu.

Dostal "kompro" na Hillary Clintonovou

Sedmdesátiletý kongresman Dana Rohrabacher je nejhlasitějším obhájcem Ruska a prezidenta Vladimira Putina v americkém Kongresu. Rád se chlubí, že na začátku 90. let minulého století se ve Washingtonu sešel v hospodě s tehdejším náměstkem primátora ruského Petrohradu Vladimirem Putinem "a dali si páku". Putin prý vyhrál.

O Rohrabachera se ovšem v USA v současnosti zajímá i zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který vyšetřuje takzvanou ruskou kauzu. Tedy vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a to, zda s Kremlem nespolupracovali i lidé z týmu Donalda Trumpa.

Loni v prosinci si Rohrabachera kvůli stejné kauze předvolal výbor pro tajné služby amerického Senátu. Kromě jiného se zajímal o kongresmanovu návštěvu v Moskvě v dubnu 2016.

Rohrabacher tehdy dostal v Moskvě od oligarchy Vladimíra Jakunina, který má blízko k Putinovi, materiál s údajně kompromitujícími informacemi na donátory kampaně demokratické kandidátky Hillary Clintonové.

Stejný materiál pak přinesla i ruská právnička Natalja Veselnická v červnu 2016 na schůzku se členy Trumpova týmu v Trump Tower na Manhattanu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy