Američtí experti obhlíželi radar v Ázerbájdžánu

rst, Reuters
18. 9. 2007 16:30
Rusko: Radar v Gabale bude účinější než ten v Česku

Gabala - Deset specialistů z amerického ministerstva obrany dnes navštívilo radarovou stanici Gabala v Ázerbájdžánu. Tu má v pronájmu Rusko a nabízí ji jako alternativu k radaru, který chtějí Američané postavit v České republice.

Podle Rusů tento radar poskytuje lepší ochranu před útoky z oblastí, jako je Blízký Východ, Severní Afrika nebo Střední Asie. Dosah radaru je totiž 6000 km, což obsáhne například oblast Indie, Pákistánu nebo Číny.

"Hlavním úkolem radaru v Gabale je reagovat na aktuální hrozby z jižního směru, které existují teď, ale ne na nějaké hypotetické hrozby někdy v roce 2025," uvedl generálmajor Alexandr Jakušin pro agenturu Reuters.

Ruská strana chce Američany ujistit, že toto zařízení je plně funkční a že návrh na společné využívání radaru myslí opravdu vážně, uvedl dále Jakušin.

Foto: Aktuálně.cz

Rozhodnutí zatím nepadlo

Washington však Moskvě ještě definitivní slovo k radaru stojícímu 230 km severně od Baku nesdělil a pokračuje ve vyjednávání s Českou republikou, kde měli Američané zájem postavit radar původně.

"Radarová stanice v České republice a protiraketová základna na polském území bude mít schopnost sestřelit íránské rakety, ale bude mít také schopnost zasáhnout naše pozemní jednotky a strategické cíle na ruském území," upozornil Jakušin, proč Rusům americké záměry vadí.

Gabala byla postavena v roce 1985 ještě v době, kdy byl Ázerbájdžán součástí Sovětského svazu.

Zařízení dokázalo mimo jiné zaznamenat na 150 raket typu Scud během íránsko-irácké války v 80. letech.

Letos stanice zaznamenala íránský test rakety Šiháb-3.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy