Zmocněnec USA pro Ukrajinu rezignoval. Figuroval v kauze Trumpova hovoru se Zelenským

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2019 22:02
Zvláštní zmocněnec amerického ministerstva zahraničí pro Ukrajinu Kurt Volker v pátek rezignoval. Stalo se tak poté, co se jeho jméno objevilo ve stížnosti nejmenovaného oznamovatele v kauze kolem telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Informovala o tom televize CNN.
Kurt Volker
Kurt Volker | Foto: Reuters

Předsedové tří výborů americké Sněmovny reprezentantů krátce před Volkerovou rezignací v pátek oficiálně vyzvali ministra zahraničí Mikea Pompea, aby jim do 4. října předložil dokumenty související s kauzou kolem kontaktů amerického prezidenta Trumpa s novou ukrajinskou vládou.

Šéfové výboru rovněž Pompea informovali, že v rámci téhož vyšetřování hodlají vyslechnout pět úředníků ministerstva zahraničí včetně Volkera.

Výbor pro kontrolu zpravodajských služeb Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek zveřejnil znění stížnosti nejmenovaného stěžovatele z amerických tajných služeb, který tvrdí, že Trump v červencovém telefonátu s jeho ukrajinským protějškem Zelenským vyvíjel nátlak na Kyjev, aby vyšetřoval Joea Bidena v souvislosti s dřívějším působením jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě. Biden je favoritem na demokratickou kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2020.

Srpnová stížnost upozornila na problematický obsah červencového hovoru Trumpa a Zelenského. Hrubý přepis telefonátu Bílý dům zveřejnil tento týden.

Bílý dům víc hlídá Trumpovy telefonáty, tvrdí bývalý pracovník

Bílý dům citelně omezil přístup k záznamům o telefonátech prezidenta Donalda Trumpa se zahraničními politickými vůdci, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina či saúdskoarabského prince Muhammada bin Salmána. Tvrdí to nejmenovaný bývalý úředník Bílého domu, na kterého se odvolává agentura AP. Je to podle něj už starší praxe a spíš než o zatajování hovorů jde o snahu omezit úniky.

Bývalý pracovník Bílého domu připouští, že Bílý dům uzamknul nejen telefonát se Zelenským z 25. července, ale i další Trumpovy telefonní hovory se zahraničními státníky. Jde však podle něj o opatření, které má omezit na co nejmenší míru úniky, nikoliv o pokus zatajovat nevhodné hovory.

Agentura AP rovněž poznamenala, že předchozí administrativy sice hrubé přepisy prezidentských telefonátů držely v soukromí, ale nikoli v přísně tajném počítačovém systému, pokud nešlo o citlivé informace týkající se národní bezpečnosti. Shrnutí těchto hovorů byla distribuována příslušným lidem v Bílém domě, na ministerstvu zahraničí a dalších úřadech. Trumpova administrativa ale výrazně omezila okruh lidí, kteří k těmto informacím mají přístup.

Video: Trump je mediální výtvor, jeho zvolení nám ale pomohlo, říká šéf The New York Times

Nejlepší odpovědí na útoky proti médiím je zaměstnat víc investigativních novinářů, tvrdí Mark Thompson. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy