Zmocněnec USA pro Ukrajinu rezignoval. Figuroval v kauze Trumpova hovoru se Zelenským

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2019 22:02
Zvláštní zmocněnec amerického ministerstva zahraničí pro Ukrajinu Kurt Volker v pátek rezignoval. Stalo se tak poté, co se jeho jméno objevilo ve stížnosti nejmenovaného oznamovatele v kauze kolem telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Informovala o tom televize CNN.
Kurt Volker
Kurt Volker | Foto: Reuters

Předsedové tří výborů americké Sněmovny reprezentantů krátce před Volkerovou rezignací v pátek oficiálně vyzvali ministra zahraničí Mikea Pompea, aby jim do 4. října předložil dokumenty související s kauzou kolem kontaktů amerického prezidenta Trumpa s novou ukrajinskou vládou.

Šéfové výboru rovněž Pompea informovali, že v rámci téhož vyšetřování hodlají vyslechnout pět úředníků ministerstva zahraničí včetně Volkera.

Výbor pro kontrolu zpravodajských služeb Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek zveřejnil znění stížnosti nejmenovaného stěžovatele z amerických tajných služeb, který tvrdí, že Trump v červencovém telefonátu s jeho ukrajinským protějškem Zelenským vyvíjel nátlak na Kyjev, aby vyšetřoval Joea Bidena v souvislosti s dřívějším působením jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě. Biden je favoritem na demokratickou kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2020.

Srpnová stížnost upozornila na problematický obsah červencového hovoru Trumpa a Zelenského. Hrubý přepis telefonátu Bílý dům zveřejnil tento týden.

Bílý dům víc hlídá Trumpovy telefonáty, tvrdí bývalý pracovník

Bílý dům citelně omezil přístup k záznamům o telefonátech prezidenta Donalda Trumpa se zahraničními politickými vůdci, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina či saúdskoarabského prince Muhammada bin Salmána. Tvrdí to nejmenovaný bývalý úředník Bílého domu, na kterého se odvolává agentura AP. Je to podle něj už starší praxe a spíš než o zatajování hovorů jde o snahu omezit úniky.

Bývalý pracovník Bílého domu připouští, že Bílý dům uzamknul nejen telefonát se Zelenským z 25. července, ale i další Trumpovy telefonní hovory se zahraničními státníky. Jde však podle něj o opatření, které má omezit na co nejmenší míru úniky, nikoliv o pokus zatajovat nevhodné hovory.

Agentura AP rovněž poznamenala, že předchozí administrativy sice hrubé přepisy prezidentských telefonátů držely v soukromí, ale nikoli v přísně tajném počítačovém systému, pokud nešlo o citlivé informace týkající se národní bezpečnosti. Shrnutí těchto hovorů byla distribuována příslušným lidem v Bílém domě, na ministerstvu zahraničí a dalších úřadech. Trumpova administrativa ale výrazně omezila okruh lidí, kteří k těmto informacím mají přístup.

Video: Trump je mediální výtvor, jeho zvolení nám ale pomohlo, říká šéf The New York Times

Nejlepší odpovědí na útoky proti médiím je zaměstnat víc investigativních novinářů, tvrdí Mark Thompson. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy