Foodtrucky a připojení na wi-fi. USA mají plán, jak dostat do národních parků mladé

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
10. 11. 2019 18:36
Ve Spojených státech vznikl plán, jak modernizovat kempy v národních parcích. Předkladatelé návrhu chtějí na chráněná místa dostat víc mladých lidí.
Stan v národním parku Joshua Tree
Stan v národním parku Joshua Tree | Foto: ČTK

Podle návrhu by cestovatelé při kempování mohli v budoucnu využít třeba wi-fi připojení nebo možnost nechat si sem doručit jakoukoliv zásilku z internetového obchodu Amazon. V kempech by měly vyrůst také obchody a takzvané foodtrucky, velmi populární vozy s jídlem.

S nápadem zvýšit atraktivitu národních parků přišel poradní orgán tajemníka amerického ministerstva vnitra. V USA se těchto chráněných území nachází celkem 61.

Jak upozornil server Insider, plán počítá i s tím, že by se v kempech jednou mohl konat slavný kalifornský hudební festival Coachella.

Výbor změny odůvodňuje tím, že tábořiště v národních parcích jsou zastaralá a nedrží tempo se současným trhem. Agentura AP napsala, že třeba internetovým připojením disponuje nyní pouze několik málo z nich.

S modernizací by se mělo nejprve začít u parků, které turisté navštěvují méně. Zatím ale není jasné kdy. Plán zatím leží na stole Správy národních parků (NPS), která má tato chráněná území na starosti. Mluvčí NPS uvedl pro deník The Guardian, že je nejprve třeba celý návrh důkladně přezkoumat, až pak se k němu úřad vyjádří.

Ministerstvo vnitra USA reagovalo razantněji. Podle resortu není na vylepšení všech kempů dost peněz a zdaleka ne každé tábořiště nové služby potřebuje. 

Zrušení slevy pro důchodce

Zatím to navíc vypadá, že výbor se svým projektem vzbudil více kritiky než nadšení, a to hned z několika důvodů. Zatímco poradní orgán ministerstva vnitra chce nalákat ke kempování více mladých lidí, k seniorům se podle některých kritiků naopak staví zády.

Součástí plánu je také zrušení padesátiprocentní slevy pro seniory, kterou mohou nyní uplatnit při kempování v turisticky nejvytíženějších dnech, například na Den nezávislosti 4. července. 

"Ten návrh je urážlivým pokusem vystrnadit z národních parků starší Američany," komentoval pro Los Angeles Times Bill Sweeney, který působí v neziskové organizaci sdružující důchodce AARP.

Sweeney také připomněl, že už v minulých letech vzrostla cena průkazu pro důchodce z deseti na osmdesát dolarů. Návrh vzbudil vlnu nevole i u dalších organizací, které starší lidi zastupují. 

Hlavního autora návrhu Derricka Crandalla negativní odezva zaskočila. Připouští, že zrušení slevy pro seniory byla chyba. "Možná nedává smysl, aby senioři v turisticky nejnabitějších obdobích soupeřili o místo v kempech s rodinami," upřesnil. 

Nejde o zábavní parky, reaguje guvernér

Jenže výbor čelí negativním reakcím i kvůli dalším věcem. Podle serveru MSN také někteří kritici poukazují na to, že parkům nemusí prospět zvýšený nával návštěvníků. Nadměrný počet turistů může podle nich kromě přeplněných parkovišť a dlouhých front zejména ublížit ekosystému a vyústit ve větší počet nehod. 

Na ochranu přírody upozornil například guvernér Montany a jeden z demokratických kandidátů na prezidenta Steve Bullock. "Národní parky nejsou zábavní parky, bez ohledu na to, co si myslí Donald Trump," napsal politik na Twitteru. Návrh sice pochází z orgánu Trumpovy administrativy, sám šéf Bílého domu ho ale veřejně nekomentoval a není jasné, do jaké míry je jeho zastáncem či odpůrcem.

Deník The Washington Post nicméně upozornil na to, že čtyři členové poradního výboru pro venkovní rekreaci, který návrh vypracoval, by se mohli nacházet ve střetu zájmů.

Americký list zjistil, že Derrick Crandall současně působí v Asociaci národních parků pro pohostinství, která se stará o stravovací i další služby v těchto chráněných územích. Ve výboru figurují také zaměstnanci z firem Aramark a Delaware North, jež obě mají koncesi na provozování služeb v národních parcích. 

Do národních parků v USA zavítají ročně stovky milionů návštěvníků, například v minulém roce šlo podle NPS o 318 milionů lidí. Server Insider napsal, že NPS v současné době potřebuje zhruba 12 miliard dolarů na opravy výbavy parků. Výbor podle svých slov doufá, že by inovace pozdvihly turistický ruch a do kasy správy přitekly potřebné peníze na renovace.

Video: Už i v Amazonii jsou jízdní řády, fotit turistické selfie je povrchní, říká dobrodruh

Masový turismus je už i tam, kde bych ho nečekal, proč chodit někam, kam jdou tisíce lidí, říká cestovatel, který projel dva kontinenty na koloběžce | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy