reklama
 
 

Americký voják se vyhne trestu za knihu o bin Ládinovi, ale zaplatí odškodné sedm milionů dolarů

20. 8. 2016 17:38
Bývalý člen komanda americké námořní pěchoty Matt Bissonnette, který napsal knihu popisující dopadení Usámy bin Ládina, zaplatí americkému státu odškodné kolem sedmi milionů dolarů (167 milionů korun). Zbaví se tak hrozby trestního stíhání za vyzrazení státního tajemství, k jehož uchovávání se zavázal v armádní službě.

Washington - Astronomické odškodné zhruba sedm milionů dolarů (167 milionů korun) zaplatí bývalý člen komanda americké námořní pěchoty Matt Bissonnette, který se tak chce vyhnout stíhání za vyzrazení amerického státního tajemství. Porušit ho mohl vydáním knihy No Easy Day (Nelehký den) o dopadení Usámy bin Ládina.

Bissonnette už dříve projevil ochotu se vyrovnat se státem a vzdát se jak příjmů z knihy, která vyšla v roce 2012, tak filmových práv a zisků z přednášek. Většina výdělku z knihy šla na charitu, jež podporuje rodiny členů týmů zvláštních sil amerického námořnictva, kteří zemřeli při výkonu služby.

Knihu, která vyšla i v českém překladu, Bissonnette vydal navzdory tomu, že nebyl Pentagonem zbaven mlčenlivosti. Své dílo ani nepředložil vojenské cenzuře. Později se za to omluvil.

Tajné komando americké námořní pěchoty zabilo bin Ládina v květnu 2011 v pákistánském městě Abbottabádu. Washington krátce nato oznámil, že teroristovo tělo bylo v rámci islámských pohřebních pravidel vhozeno do Arabského moře. Bissonnette armádu opustil v létě roku 2011, tedy krátce po akci.

autor: ČTK | 20. 8. 2016 17:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama