Americký voják plánoval útok v Kalifornii. O nákupu bomby mluvil s informátorem FBI

ČTK ČTK
29. 4. 2019 23:45
Vyšetřovatelé v USA zmařili útok, který plánoval bývalý americký voják, který přestoupil na islám. 26letý Mark Steven Domingo plánoval použít výbušniny a způsobit "co nejvíce obětí", uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení prokuratury. Agenti FBI ho ale odhalili a minulý týden v pátek zadrželi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Domingo, který v minulosti sloužil v Afghánistánu, chtěl podle všeho zaútočit uplynulou neděli na shromáždění v kalifornském Long Beach. Podle prokuratury měla být exploze odvetou za nedávné teroristické útoky na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch. Při březnových útocích tam australský pravicový extremista zabil 50 lidí.

"Vyšetřování úspěšně zmařilo velmi reálnou hrozbu, kterou představoval voják vycvičený pro boj, který opakovaně uvedl, že chce způsobit co nejvíce obětí," uvedl ve svém prohlášení kalifornský státní zástupce Nick Hanna. Voják se se svým plánem svěřil na internetu. Netušil ale, že jeho protějšek, kterého žádal o pomoc při shánění bomby, je informátorem a pracuje pro FBI. Jestliže bude muž shledán vinným, může mu hrozit trest až 15 let vězení.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy