Americký voják plánoval útok v Kalifornii. O nákupu bomby mluvil s informátorem FBI

ČTK ČTK
29. 4. 2019 23:45
Vyšetřovatelé v USA zmařili útok, který plánoval bývalý americký voják, který přestoupil na islám. 26letý Mark Steven Domingo plánoval použít výbušniny a způsobit "co nejvíce obětí", uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení prokuratury. Agenti FBI ho ale odhalili a minulý týden v pátek zadrželi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Domingo, který v minulosti sloužil v Afghánistánu, chtěl podle všeho zaútočit uplynulou neděli na shromáždění v kalifornském Long Beach. Podle prokuratury měla být exploze odvetou za nedávné teroristické útoky na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch. Při březnových útocích tam australský pravicový extremista zabil 50 lidí.

"Vyšetřování úspěšně zmařilo velmi reálnou hrozbu, kterou představoval voják vycvičený pro boj, který opakovaně uvedl, že chce způsobit co nejvíce obětí," uvedl ve svém prohlášení kalifornský státní zástupce Nick Hanna. Voják se se svým plánem svěřil na internetu. Netušil ale, že jeho protějšek, kterého žádal o pomoc při shánění bomby, je informátorem a pracuje pro FBI. Jestliže bude muž shledán vinným, může mu hrozit trest až 15 let vězení.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy