Transgender guvernérka v USA? Žena prošla změnou pohlaví, v primárkách porazila 14letého chlapce

Helena Truchlá Helena Truchlá
15. 8. 2018 14:29
Podnikatelka Christine Hallquistová byla do roku 2015 muž. Letos se chce za Demokratickou stranu stát guvernérkou ve státě Vermont.
Christine Hallquistová ve Vermontu.
Christine Hallquistová ve Vermontu. | Foto: Reuters

Washington - Christine Hallquistová dvanáct let šéfovala velké energetické společnosti Vermont Electric Cooperative. Byla první americkou ředitelkou v tak vysoké funkci, která podstoupila proměnu z muže na ženu a otevřeně se k tomu hlásí.

V úterý vyhrála demokratické primárky, a pokud v listopadu porazí republikána Phila Scotta, který pozici guvernéra obhajuje, bude to poprvé v historii, kdy budou Američané mít tak vysoce postavenou transgender političku.

"Byla jsem si jistá, že přijdu o práci, že ztratím respekt. Ale to se nestalo," svěřila se Hallquistová o svém zážitku se změnou identity ve vysoké manažerské funkci televizi CNN. "Teď jsem v situaci, že udělám všechno, abych to Vermontu vrátila," říká o své kandidatuře. 

V kampani se politička zaměřuje na podporu hospodářství ve venkovských oblastech. Má ale obtížnou pozici - úřadující guvernér Scott je velmi oblíbený a ve Vermontu se žádnému kandidátovi sesadit předchozího guvernéra za posledních více než 50 let ještě nepodařilo. 

Řídit a volit nemůže, kandidovat ano

Hallquistová v demokratických primárkách porazila tři další kandidáty. Jedním z nich byl také teprve čtrnáctiletý Ethan Sonneborn. 

Aby mohl vůbec kandidovat, museli mu dát rodiče písemný souhlas, upozornil deník The Washington Post. Mladý kandidát hlavně chtěl zvýšit zájem o politiku mezi svými vrstevníky.

"Je to na nás, abychom si vybudovali svou budoucnost," myslí si. "Když se zapojíme, posílíme naši demokracii," myslí si. 

Sonneborn tak využil mezery v nepříliš konkrétní a více než 200 let staré vermontské ústavě, která nijak neomezuje věk guvernérského kandidáta.

Jedinou podmínkou je podle zákona žít po dobu alespoň čtyř let trvale na území Vermontu, což Sonneborn splnil - bydlí tu od narození.

Na svou kandidaturu podle listu Washington Post sám vybral 1700 dolarů (v přepočtu bezmála 40 tisíc korun). Vyslovil také podporu všeobecné zdravotní péči po vzoru Bernieho Sanderse, demokratického zájemce o křeslo prezidenta ve volbách před dvěma lety. Sanders v současnosti zastupuje Vermont v americkém Senátu. 

Jak upozornila organizace Victory Fund, ve volbách, které se v USA konají letos, se utká rekordní počet kandidátů s menšinovou sexuální orientací - více než 400. Ve státě Georgia se pak o úřad guvernéra uchází poprvé v historii za jednu z velkých stran Afroameričanka, demokratka Stacey Abramsová. 

Video: Někdo tady střílí, volal matce chlapec ze školy v americkém Marylandu. 

Mami, přijeď pro mě, někdo tady střílí. Volal matce 15letý student ze střední školy v Marylandu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy