Americký vědec jde za mříže, propašoval tyranosaura do USA

ČTK ČTK
4. 6. 2014 7:10
Eric Prokopi řadu let pátral po pozůstatcích koster dinosaurů v poušti Gobi. Mnoho nálezů však zamířilo ilegálně do Spojených států.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikimedia Commons

New York - Americký paleontolog, jehož oceňovaná práce vedla k otevření muzea dinosaurů v Mongolsku, půjde do vězení za propašování kostry tyranosaura z této asijské země do Spojených států.

Soud Ericu Prokopimu za obří skelet, jehož prodej mu vynesl milion dolarů (20 milionů korun), vyměřil tři měsíce za mřížemi. Mírný trest je podle soudce důsledkem jeho spolupráce s žalobci i jeho předchozí vědecké práce, uvedla agentura AP.

Devětatřicetiletý Prokopi řadu let pátral po pozůstatcích koster pravěkých ještěrů v oblasti mongolské pouště Gobi. V letech 2010 až 2012 však řada z kostí v rámci několika nákladů zamířila ilegálně do USA. Když z nich sestavil kompletní kostru 70 milionů let starého dinosaura, prodala se v aukci v Dallasu za zmíněný milion dolarů.

Přišel o renomé i manželku

Vědec se úřadům nejprve snažil tvrdit, že jde o fosilie ještěrů legálně získané z Británie. Když však vyšla najevo pravda a kostra byla poslána zpátky do Mongolska, přiznal se ke svému činu.

"Upřímně miluji zkameněliny," prohlásil kajícně a dodal, že se mu snad podaří napravit špatné světlo, které na paleontologii jeho čin vrhl.

Jeho obhájce se sice snažil odvrátit hrozbu vězení a přesvědčit soud, že Prokopi byl potrestán již ztrátou důvěry spolupracovníků či tím, že jej po skandálu opustila manželka, neuspěl však.

Podle soudce Alvina Hellersteina musel být jeho "špatný čin" potrestán, a tak mu kromě vězení vyměřil i 100 hodin komunitní práce. Vedle pašování byl odsouzen i za lhaní úřadům o původu fosilií.

Navrácená kostra tyranosaura tvoří spolu s dalšími více než 17 Prokopiho objevy základ nově otevřeného muzea dinosaurů v Mongolsku, prvního v zemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy