Americký stát zrušil otroctví. Až teď, po 150 letech

Jana Černá
20. 2. 2013 9:00
Třináctý dodatek ústavy v Mississippi vinou úřední chyby do 7. února neplatil
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jackson - Skoro 150 let trvalo americkému státu Mississippi, než - jako ostatní státy USA - oficiálně zrušil otroctví. Třináctý dodatek americké ústavy ratifikoval až teď.

Zpoždění zavinila administrativní chyba. Celý případ je o to bizarnější, že nebýt profesora Randžana Batra, který se do USA čerstvě přestěhoval z Indie, bylo by otroctví v Mississippi stále úředně povoleno.  

K pátrání po legislativní cestě třináctého dodatku ho spolu s americkým kolegou Kenem Sullivanem přivedlo zhlédnutí nejnovějšího Spielbergova filmu Lincoln.

Platnost třináctého dodatku se oficiálně datuje od 6. prosince 1865, postupně ho ale ještě musely schválit parlamenty všech padesáti států.

Mississippi dodatek původně schválit odmítlo, v pozdějším symbolickém hlasování v roce 1995 však byl přijat. Administrativně se ale jeho schválení až do února letošního roku nepodařilo.

K pátrání po osudu třináctého dodatku americké ústavy v Mississippi přispěl film Lincoln.
K pátrání po osudu třináctého dodatku americké ústavy v Mississippi přispěl film Lincoln. | Foto: Bontonfilm

Batra se o téma začal zajímat po návštěvě kina, s kolegou ze Zdravotnického centra Mississippské univerzity Sullivanem si o něm vyhledávali informace na internetu, uvedl server The Atlantic Wire.

Sullivan, který si ještě pamatoval na státní hlasování o dodatku v roce 1995, vzápětí zjistil, že úřady nikdy neprovedly požadovaný sled administrativních úkonů.

Tehdejší státní tajemník totiž nezaslal kopii schváleného návrhu k podpisu do federálního registru, a legislativní proces tak zůstal dlouhá léta nedokončený.

Profesor proto kontaktoval státního tajemníka Mississippi Delberta Hosemanna, který splnil, co jeho předchůdci ve funkci zanedbali.

Definitivního zrušení otroctví se tak Američané dočkali až 7. února 2013, píše zpravodajský server televize MSNBC.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy