Americký stát zrušil otroctví. Až teď, po 150 letech

Jana Černá
20. 2. 2013 9:00
Třináctý dodatek ústavy v Mississippi vinou úřední chyby do 7. února neplatil
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jackson - Skoro 150 let trvalo americkému státu Mississippi, než - jako ostatní státy USA - oficiálně zrušil otroctví. Třináctý dodatek americké ústavy ratifikoval až teď.

Zpoždění zavinila administrativní chyba. Celý případ je o to bizarnější, že nebýt profesora Randžana Batra, který se do USA čerstvě přestěhoval z Indie, bylo by otroctví v Mississippi stále úředně povoleno.  

K pátrání po legislativní cestě třináctého dodatku ho spolu s americkým kolegou Kenem Sullivanem přivedlo zhlédnutí nejnovějšího Spielbergova filmu Lincoln.

Platnost třináctého dodatku se oficiálně datuje od 6. prosince 1865, postupně ho ale ještě musely schválit parlamenty všech padesáti států.

Mississippi dodatek původně schválit odmítlo, v pozdějším symbolickém hlasování v roce 1995 však byl přijat. Administrativně se ale jeho schválení až do února letošního roku nepodařilo.

K pátrání po osudu třináctého dodatku americké ústavy v Mississippi přispěl film Lincoln.
K pátrání po osudu třináctého dodatku americké ústavy v Mississippi přispěl film Lincoln. | Foto: Bontonfilm

Batra se o téma začal zajímat po návštěvě kina, s kolegou ze Zdravotnického centra Mississippské univerzity Sullivanem si o něm vyhledávali informace na internetu, uvedl server The Atlantic Wire.

Sullivan, který si ještě pamatoval na státní hlasování o dodatku v roce 1995, vzápětí zjistil, že úřady nikdy neprovedly požadovaný sled administrativních úkonů.

Tehdejší státní tajemník totiž nezaslal kopii schváleného návrhu k podpisu do federálního registru, a legislativní proces tak zůstal dlouhá léta nedokončený.

Profesor proto kontaktoval státního tajemníka Mississippi Delberta Hosemanna, který splnil, co jeho předchůdci ve funkci zanedbali.

Definitivního zrušení otroctví se tak Američané dočkali až 7. února 2013, píše zpravodajský server televize MSNBC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Největší proces v historii Belgie. Začal soud k teroristickým útokům z roku 2016

V Belgii v pondělí začal největší soudní proces v historii země. Souzeni jsou pachatelé teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a přes 300 dalších utrpělo zranění. Zahájení podle tiskových agentur provázely emoce pozůstalých a obětí. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí.

Proces, který má trvat několik měsíců, oživil bolestné vzpomínky lidí, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo byli svědky útoků, při nichž se v Bruselu 22. března 2016 během ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek. K účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí.

"Včera v noci jsem nemohla spát," řekla novinářům před zahájením procesu Christelle Giovannettiová, která nyní kvůli zraněním utrpěným při bombovém útoku v metru nosí naslouchátka. Sylvie Ingelsová, která se nacházela v blízkosti první bomby na letišti, uvedla, že v posledních dnech měla opakovaně noční můry. "Pokud dnes přijdu, tak proto, abych udělala tento krok a překonala svůj strach. Je důležité být tady. Je to jejich soud, ale také náš. Čekáme na nějaké odpovědi," řekla agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy