Americký soud nařídil zveřejnit zprávu o útocích dronů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
22. 4. 2014 11:43
Obamova administrativa musí zveřejnit větší část zprávy, kterou kabinet zdůvodňuje útoky bezpilotních letounů na podezřelé z terorismu.
Radarem nedetekovatelný americký dron.
Radarem nedetekovatelný americký dron. | Foto: Reuters

Washington - Americká justice nařídila vládě prezidenta Baracka Obamy zveřejnit větší část zprávy, kterou kabinet zdůvodňuje útoky bezpilotních letounů na podezřelé z terorismu.

Soud tak vyhověl deníku The New York Times, jenž tyto informace požadoval s odvoláním na zákon o svobodě tisku.

Newyorský odvolací soud v rozsudku zdůraznil, že cílem žalující strany nebylo zpochybňovat legálnost útoků bezpilotními letouny, ale získat o nich informace. 

Video: Tak se řídí drony.
Video: Tak se řídí drony. | Video:

Soud nižší instance přitom dal v lednu za pravdu Obamově administrativě a zveřejnění zprávy nenařídil. Odvolací soud nicméně dospěl k závěru, že není důvod zmiňované informace tajit.

Povinnost zpřístupnit text veřejnosti teď má ministerstvo spravedlnosti, konstatoval soud.

Drony zabily už čtyři Američany

Spojené státy loni v květnu oficiálně přiznaly, že během útoků bezpilotními letadly proti teroristickým cílům ve světě zahynuli nejméně čtyři američtí občané.

Nejčastějším cílem dronů jsou islamisté.
Nejčastějším cílem dronů jsou islamisté. | Foto: Reuters

Tři z nich zemřeli v Jemenu, čtvrtý v Pákistánu. Šlo o duchovního Anwara al-Awlakiho, jeho 16letého syna a naturalizovaného Američana Samira Khana.

Zatímco Khan se podle CIA podílel na vydávání internetového magazínu Al-Káidy, al-Awlaki zřejmě zakoupil letenky třem z 19 atentátníků, již 11. září 2001 zaútočili na USA letadly. Čtvrtým zabitým je Jude Kenan Mohammad, který byl již jednou zatčen při pokusu o vstup na pákistánské území obývané islamisty.

Přibývá civilních obětí

Používání bezpilotních letadel vzbuzuje v USA nevoli, protože jsou vojenské prostředky de facto využívány pro policejní akce.

Problematické jsou také civilní oběti při útocích na ozbrojence označované za islámské radikály na území států, s nimiž USA nejsou oficiálně ve válečném stavu.

 

Právě se děje

Další zprávy