EU, Čína i Rusko se zastávají klíčové klimatické dohody. Trump večer řekne, zda od ní USA odstoupí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 1. 6. 2017 11:55
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer oznámí, jak se rozhodl ohledně klíčové pařížské dohody o klimatických změnách. Sám dohodu dlouhodobě zpochybňuje. V amerických i evropských médiích převažuje názor, že Trump se od dohody rozhodl ustoupit, i když o detailech se pořád jen spekuluje. Před odstoupení od klíčového dokumentu Trumpa varuje několik světových mocností - EU, Čína a dokonce i Rusko.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Shutterstock

Washington - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer oznámí, jestli Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015. Oznámil to na Twitteru.

"Oznámím své rozhodnutí o pařížské dohodě ve čtvrtek ve 03:00 p. m. (21:00 SELČ), Růžová zahrada Bílého domu. Učiňme Ameriku opět skvělou!" napsal prezident na svém twitterovém účtu. O povaze svého rozhodnutí se nezmínil.

V amerických médiích převažuje názor, že hlava státu se od dohody rozhodla ustoupit, i když o detailech se stále jen spekuluje. Trumpův tým, jehož členem je i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt označovaný za popírače klimatických změn, prý nyní zvažuje jen to, jak od pařížské dohody odstoupit.

Agentura AP ale připomněla, že prezident je znám svým sklonem rozhodnutí na poslední chvíli měnit.

Klíčový dokument je celosvětovým ujednáním o ochraně před šířením škodlivých emisí. Trump ho ale kritizoval už během své předvolební kampaně.

V minulých dnech ho před odstoupením od dohody varovala řada světových osobností. Generální tajemník OSN António Guterres v úterý konstatoval, že ty, kdo se rozhodnou nevsadit na ekologické technologie, čeká šedivá budoucnost.

Proti plánovanému kroku Trumpa se navíc ozývají i ostatní mocnosti.

Rusové tvrdí, že dohoda bude méně efektivní, pokud se z ní USA vyváže. "Prezident Putin tuto úmluvu v Paříži podepsal a Rusko jí přikládá velký význam," vzkázal Kreml skrze svého mluvčího Dmitrije Peskova. 

Podle diplomatických zdrojů plánuje Evropská unie společné prohlášení s Čínou, která vyjádří pařížské dohodě podporu. "Čína dostojí svým závazkům v rámci klimatické dohody," řekl ve čtvrtek čínský premiér Li Kche-čchiang.

Dohodu podporuje i prezidentova dcera a poradkyně Ivanka spolu se svým manželem Jaredem Kushnerem.

 

Právě se děje

Další zprávy