Americký pár držel dítě v kleci, prý kvůli bezpečí

ČTK ČTK
6. 8. 2014 21:20
Otčímovi a matce sedmiletého chlapce za to hrozí až 20 let vězení.
Horší než vězení. Chlapec musel žít ve venkovní kleci bez ohledu na počasí. Ilustrační foto.
Horší než vězení. Chlapec musel žít ve venkovní kleci bez ohledu na počasí. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Otčím a matka z amerického státu Wyoming drželi sedmiletého chlapce dnem i nocí v kleci u svého domu, odkud jej vysvobodili až přivolaní policisté.

Podle televize Fox News řekl partner chlapcovy matky policii, že sice neměl chlapce rád, ale zavřením do klece chtěl zajistit jeho bezpečí. Soud může v případě uznání viny podle amerických médií poslat oba dospělé až na 20 let do vězení.

Chlapec policistům řekl, že byl nucen žít v kleci asi tři týdny, bez ohledu na počasí. Policie uvnitř klece našla dětské lůžko, oblečení, zubní kartáček s pastou, kýbl či několik knih.

Klec měla rozměry necelé dva krát dva metry a na výšku málo přes metr a půl. Vyrobená byla z dílů drátěného plotu používaného v USA na ohrady pro dobytek a měla překližkovou střechu, podle matky kvůli ochraně před deštěm.

Policisté kontrolovali obydlí páru po výzvách sousedů kvůli údajnému týrání dítěte několikrát již od loňska, žádná překročení zákona však nezjistili. Na špatný fyzický stav chlapce upozorňovala i jeho škola, kam prý občas přicházel s podlitinami a byl podvyživený. Před několika týdny škola nahlásila, že přestal docházet úplně.

Matka i otčím nyní čelí mimo jiné obviněním z týrání dítěte a omezování jeho svobody. Soud by měl případ řešit ve čtvrtek. V případě uznání viny ve všech bodech hrozí podle amerických médií oběma až 20 let vězení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy