Americký námořník zastřelil na základně Pearl Harbor na Havaji dva lidi, pak sám sebe

ČTK Reuters ČTK, Reuters
5. 12. 2019 6:10
Útočník ve středu na americké vojenské základně Pearl Harbor na Havaji zastřelil dva lidi a jednoho dalšího zranil, poté spáchal sebevraždu. Oznámila to v noci na čtvrtek podle agentury Reuters americká armáda. O motivu činu se úřady nezmiňují.
Oblast kolem základny je uzavřena.
Oblast kolem základny je uzavřena. | Foto: ČTK

"Máme potvrzené dva mrtvé. Jeden člověk je ve stabilním stavu v místní nemocnici. Mohu rovněž informovat, že na následky střelného zranění, které si očividně sám způsobil, zemřel i střelec. Ten byl předběžně identifikován jako námořník ve službě z lodi USS Columbia," citoval Reuters kontradmirála Roberta Chadwicka. USS Columbia s označením SSN-771 je jednou z jaderných ponorek amerického námořnictva. 

Identitu obětí armáda nezveřejnila, označila je ale za civilisty pracující pro ministerstvo obrany.

Incident se stal ve středu asi ve 14:30 místního času (ve čtvrtek v půl druhé v noci středoevropského času). Kvůli útoku byla základna uzavřena. Armáda podle portálu Hawaii News Now, který se odvolal na mluvčího základny, považuje útok za skončený a uvedla, že situaci má pod kontrolou.

Základnu, která se nachází zhruba 13 kilometrů od havajského hlavního města Honolulu, využívá námořnictvo i letectvo. Útok se odehrál tři dny před výročím japonského útoku na Pearl Harbor ze 7. prosince 1941. Po tomto činu vstoupily Spojené státy do druhé světové války, když vyhlásily válku Japonsku. Následně nacistické Německo s fašistickou Itálií, které stály po boku Japonska, společně vyhlásily válku USA.

 

Právě se děje

Další zprávy