Pompeo se sejde s Vystrčilem před jeho cestou na Tchaj-wan. Potká se i se Zemanem

Zahraničí Lukáš Valášek Zahraničí, Lukáš Valášek
Aktualizováno 6. 8. 2020 17:58
Předseda Senátu Miloš Vystrčil deníku Aktuálně.cz potvrdil, že se setká s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Ten do Prahy dorazí příští úterý a v horní komoře českého parlamentu přednese i projev. Podle diplomatického zdroje redakce se Pompeo sejde i s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzku později potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Mike Pompeo
Mike Pompeo | Foto: Reuters

Co bude obsahem proslovu, není jasné. Vystrčil ale na přelomu srpna a září odcestuje na Tchaj-wan. "Mohu potvrdit, že pan ministr zahraničí Pompeo navštíví 12. srpna Senát. A předpokládám, že se při této příležitosti uvidíme," uvedl předseda Vystrčil pro Aktuálně.cz.

Předpokládaný Pompeův projev Vystrčil komentovat nechtěl, neboť ho předem nezná. Z celého kontextu Pompeovy návštěvy v Česku je ovšem pravděpodobné, že americký ministr zahraničí by mohl Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan podpořit.

Vystrčil na ostrov odjede na přelomu srpna a září. S iniciativou původně přišel jeho předchůdce Jaroslav Kubera. Ten ovšem v lednu náhle zemřel. Deník Aktuálně.cz popsal, že předtím mu Hrad na novoročním obědě předal výhružný dopis čínské ambasády s přípisem kanceláře prezidenta, který ho od cesty odrazoval a vyjmenovával české firmy, které kvůli tomu mohou být postiženy.

Vystrčil se nakonec rozhodl cestu uskutečnit. Svou misi opakovaně zdůvodnil potřebou bránit základní principy, hodnoty a práva, na nichž je Česko po pádu komunismu založeno.

Schůzku Pompea s prezidentem Zemanem mluvčí Hradu Ovčáček nejdříve odmítl potvrdit. Později ji ohlásil na Twitteru. Setkání se bude konat ve středu na Hradě a bude se jej účastnit i premiér Andrej Babiš.

Tlak na Čínu

Mike Pompeo přijíždí do Prahy v době, kdy americká administrativa - a právě i Pompeo osobně - zesílila tlak proti Číně a tamním technologickým firmám, jako je především Huawei. Jak už dříve Pompeo řekl, Washington je považuje za "trojské koně čínských zpravodajských služeb".

I z tohoto pohledu je pro Spojené státy Česko důležité. Už na konci roku 2018 český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal proti špionážním rizikům spojeným se zařízeními firem Huawei a ZTE varování. Česko se tak v Evropě stalo průkopníkem amerického přístupu ke komunikačním obrům s vazbami na čínskou komunistickou vládu a ani přes tlak Huaweie od varování NÚKIB neustoupil.

Český přístup se pak promítl do přípravy celoevropského souboru opatření nazvaného EU Toolbox. Ta mají zabránit tomu, aby se do kritické informační infrastruktury mohli nabourat zahraniční špioni. Sítě 5G jsou lukrativní technologie, které by v budoucnu mohly zásadně proměnit ekonomiku. V Česku se připravuje aukce frekvencí 5G a zavádění technologie.  

Pompeo měl pak být v květnu hlavním hostem konference k rozvoji sítí 5G, která se měla uskutečnit v pražském Národním muzeu. Tu ale překazila pandemie koronaviru. Český premiér Andrej Babiš pak překvapivě v květnu "na dálku" podepsal s Pompeem deklaraci o 5G sítích. 

"Cílem deklarace je společnými silami vybudovat sítě 5. generace, které budou chráněné před neautorizovaným přístupem i případným napadením a které zajistí občanům soukromí a ochranu jejich základních práv," napsal Úřad vlády.

Setkání s premiérem Babišem

Ministr zahraničí USA Pompeo se v Praze setká také s premiérem Babišem, jednat s ním chce mimo jiné právě o 5G sítích. Sejít se mají následující den po jeho příletu, tedy ve středu 12. srpna. Už během čtvrtka má do Prahy přiletět americký tým, který bude chystat detaily návštěvy, řekla serveru Blesk Zprávy vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO), která v době dovolené zastupuje Babiše. 

Americké ministerstvo zahraničí dnes ve vyjádření uvedlo, že Pompeo chce vznést rovněž otázku závislosti na energii z Ruska. Na schůzce se Zemanem a Babišem chce pak jednat o spolupráci v jaderné energetice a o "snahách o obranu před neblahým jednáním Ruska a komunistické Číny".

"V pátek na Úřadu vlády budou zástupci obou týmů - českého a amerického - připravovat detailní program," doplnila Schillerová. Připomněla, že cesta šéfa americké diplomacie do Česka byla dlouho plánovaná. "Měla se už odehrát na jaře u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války. Kvůli pandemii koronaviru byla ale odložena," uvedla.

Pompeo se v Česku sejde i se svým protějškem, ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. Potkají se v Plzni, kam přijede Pompeo připomenout výročí jejího osvobození Američany v roce 1945. Petříček ve čtvrtek Českému rozhlasu Radiožurnál řekl, že hlavním tématem jednání bude bezpečnostní spolupráce mezi Českem a Spojenými státy. Politici obou zemí proberou i obchodní vztahy a regionální spolupráci, protože kromě Prahy Pompeo navštíví ještě další tři státy střední Evropy - Polsko, Rakousko a Slovinsko.

Video: Není možné být lokajem Číny, říká Vystrčil

Vystrčil jednal s prezidentem Zemanem o výhrůžném dokumentu s razítkem čínské ambasády, který se dostal krátce před smrtí k Jaroslavu Kuberovi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 48 minutami

Cyklista Řepa vyhrál závod Kolem Malopolska

Cyklista Vojtěch Řepa vyhrál závod Kolem Malopolska. Bronzový medailista z mistrovství Evropy jezdců do 23 let skončil druhý v závěrečné královské etapě o jedenáct sekund za Norem Torsteinem Träenem. V konečné klasifikaci závodu druhé kategorie kalendáře UCI bylo pořadí opačné, Řepa zvítězil s náskokem tří sekund.

Člen stáje Topforex Lapierre se stal druhým českým vítězem během 58 ročníků závodu. V roce 2004 Kolem Malopolska vyhrál Ondřej Fadrný.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Ve Varšavě mají nový kostel, nese jméno istanbulského chrámu

Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech. Nazván byl chrám Boží moudrosti, Hagia Sofia, tedy stejně jako istanbulský chrám, který novostavbě posloužil jako předloha. Představený polské pravoslavné církve, varšavský metropolita Sawa při obřadu připomněl, že istanbulský chrám, který po staletí býval nejvýznamnější křesťanskou svatyní na světě, byl letos v létě přeměněn z muzea v mešitu. Píše o tom list Gazeta Wyborcza na svém webu. 

Varšavský chrám se vypíná jen do výše dvou desítek metrů, protože leží na trase příletů letadel na varšavské letiště, ale i tak podle deníku dělá dojem. Vlastní stavba začala před pěti lety. Farnost odhaduje, že se chrám podaří zcela dokončit na jaře příštího roku a zhotovení fresek v interiéru může zabrat další dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy