Americký ministr obrany Chuck Hagel odstoupil

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 24. 11. 2014 20:53
Jde o reakci na výsledky kongresových voleb na začátku listopadu.
Chuck Hagel.
Chuck Hagel. | Foto: Reuters

Washington - Americký ministr obrany Chuck Hagel odstoupil z funkce. Informaci listu New York Times potvrdili na tiskové konferenci prezident Barack Obama s Hagelem.

Hagelova rezignace se očekávala po kongresových volbách 4. listopadu, které dopadly velmi špatně pro Demokratickou stranu prezidenta Baracka Obamy.

"Už minulý měsíc mi řekl, že nadešel čas na jeho odchod," řekl Barack Obama novinářům. Na Hagelovi si prý cenil toho, že mu říkal "přímo" své názory.

Osmašedesátiletý Hagel byl ministrem od loňského roku. Patřil k Republikánské straně, bojoval ve vietnamské válce.

Hagela a Obamu rozděloval postoj k Sýrii. Ministr obrany nepřímo kritizoval prezidenta za to, že při bombardování organizace Islámský stát zároveň neoznámil, jaké jsou jeho záměry ohledně syrského režimu prezidenta Bašára Asada.

Ve funkci ještě Hagel zůstane do chvíle, než Obama jmenuje jeho nástupce.

Hagel a Obama na dnešní tiskové konferenci.
Hagel a Obama na dnešní tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Podle listu Washington Post přicházejí v úvahu exnáměstek ministra obrany Ashton Carter nebo Michele Flournoyová, poradkyně bývalého ministr obrany Leona Panetty. Bude to už čtvrtý ministr obrany ve vládě Baracka Obamy za šest let.

Podle listu je Hagelův odchod zjevně projevem úsilí Bílého domu ukázat, že vnímá kritiky, kteří poukazují na zpočátku těžkopádnou reakci americké vlády na některé výzvy týkající se národní bezpečnosti, včetně epidemie eboly a hrozby ze strany Islámského státu.

"Tato personální změna musí být součástí širšího přehodnocení naší strategie v konfrontaci s hrozbami, jimž čelíme v zahraničí, zvláště hrozbou, kterou představuje vzestup ISIL (zkratka staršího názvu IS)," prohlásil dnes republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Hagelovu rezignaci na Twitteru uvítali islamisté, podle nichž je to vítězství pro IS. "Znáte jinou organizaci, která dokáže americkou vládu přimět k tomu, aby vyhodila svého ministra obrany?" cituje AFP jednoho z nich.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest uvedl, že prezident Obama a Hagel k rozhodnutí o ministrově rezignaci "dospěli společně", i když Hagel měl v čele Pentagonu "dost přesvědčivé výsledky".

"Rozhodnutí, které jsme dnes oznámili, je výsledkem rozhovorů, které spolu prezident a ministr vedli více než měsíc. A v kontextu těchto rozhovorů oba společně dospěli k názoru, že Pentagon by mělo převzít nové vedení... na poslední dva roky prezidentova funkčního období," řekl Earnest. "Říkám vám, že ministr Hagel odchází z ministerstva obrany s dost přesvědčivými výsledky," dodal mluvčí.

Dnešní situace připomíná dění z roku 2006. Po volbách, ve kterých tehdy pro změnu katastrofálně neuspěli republikáni, tehdy prezident George W. Bush ihned vyměnil ministra obrany Donalda Rumsfelda.


 

Právě se děje

před 29 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy