Americký miliardář a Trumpův přítel čelí obvinění ze sexuálního zneužívání dívek

ČTK ČTK
8. 7. 2019 19:14
Americký miliardář Jeffrey Epstein, který se přátelil s nynějším republikánským prezidentem Donaldem Trumpem i bývalým demokratickým šéfem Bílého domu Billem Clintonem, je obviněn ze sexuálního zneužívání nezletilých dívek. Vyplývá to podle agentury AP ze zveřejněných dokumentů, které prokuratura předložila soudu. Případy, kterých je několik desítek, se staly přinejmenším v rozmezí let 2002 až 2005, a teoreticky za ně hrozí až doživotní vězení.
Americký miliardář Jeffrey Epstein
Americký miliardář Jeffrey Epstein | Foto: ČTK

"Epstein záměrně vyhledával nezletilé a věděl, že mnohým z jeho obětí bylo ve skutečnosti méně než 18 let, a to i proto, že nezletilé oběti mu samy o svém věku řekly," citoval Reuters obvinění. Nejmladší z dívek bylo podle prokuratury 14 let. Podle obvinění nyní šestašedesátiletý Epstein také některým zneužívaným dívkám platil za to, aby mu samy sehnaly další oběti.

Finančník si do svých rezidencí na Floridě a v New Yorku zval dívky například kvůli placeným masážím, poté je ale zneužíval. Podle prokuratury si vybudoval síť, díky které si zajistil přístup k mladým dívkám. Agentura Bloomberg napsala, že využíval i své zaměstnance, aby mu dívky odváželi domů.

Policie Epsteina zadržela v sobotu v noci po návratu z Francie. Nyní soud rozhoduje o možném propuštění na kauci. Prokuratura se snaží soud přesvědčit, aby kauci neumožnil, poukazuje mimo jiné na to, že Epstein by díky svému bohatství, soukromému letadlu či nemovitostem v zahraničí mohl z USA uprchnout.

Poprvé se Epstein dostal do hledáčku policie v roce 2005, kdy vyšetřovatelé prověřovali tvrzení, že ve svém floridském sídle zneužíval mladistvé dívky. To tehdy odmítl s tím, že všechny jeho milostné schůzky byly po vzájemné domluvě a že předpokládal, že všechny dívky byly zletilé. Podle vyšetřovatelů ale bylo těm nejmladším 14 let. Epstein se ale nakonec dohodl s prokuraturou a soud ho v roce 2008 poslal na 18 měsíců do vězení. Z trestu si odpykal 13 měsíců, ve vězení navíc prakticky trávil jen noci, neboť mu soud dovolil docházet šestkrát týdně do kanceláře pracovat.

Proti této dohodě se ohradily zneužívané dívky, které ji soudně napadly. Soud na Floridě letos rozhodl, že dohoda byla protizákonná, ale ministerstvo spravedlnosti i tak nevidělo důvod dohodu rušit.

Epstein v minulosti vlastnil letoun Boeing 727, kterému se kvůli miliardářovým obviněním říkalo Lolita Express. Na lety si často zval hosty, mimo jiné i někdejšího prezidenta Clintona, který s ním podle televize Fox News cestoval nejméně 26krát.

Trump během své kandidatury v roce 2016 čelil kritice, že se s Epsteinem kamarádil. Trumpův právní zástupce Alan Garten to tehdy odmítl a prohlásil, že Trump a Epstein žádní kamarádi nebyli. V roce 2002 ale Trump v rozhovoru s magazínem New York prohlásil, že Epsteina zná 15 let a že je to báječný člověk. "Je s ním hodně legrace. Také se říká, že má rád krásné ženy jako já," řekl tehdy Trump s odkazem na to, že tyto ženy jsou mladé.

Vazby na Epsteina měl mimo jiné i britský princ Andrew, který v minulosti v USA čelil sexuální aféře. Andrew tehdy obvinění popřel, ale kvůli přátelství s Epsteinem byl v roce 2011 nucen se vzdát postu zvláštního emisara britské vlády pro mezinárodní vztahy.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy