Kongres se kaje. Trucovité přehlasování Obamova veta se může obrátit proti USA

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
30. 9. 2016 19:00
Americký Kongres ve středu zamítl veto prezidenta Baracka Obamy a pustil dál zákon, který umožňuje pozůstalým po obětech útoků z 11. září 2001 žalovat vládu Saúdské Arábie, jejíž občané se na atentátech podíleli. Nyní někteří kongresmani vystoupili s tím, že zákon je potřeba přepracovat. Mohl by nastolit nepříjemný precedens. Ve světě totiž není zranitelnější vlády, než je ta americká. Kterýkoliv občan Sýrie by například mohl u syrského soudu zažalovat Washington za to, že pomáhá rebelům, jež Damašek považuje za teroristy.
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington – Před dvěma dny dostal ve Washingtonu zelenou zákon, který obyčejným Američanům mimo jiné umožní zažalovat Saúdskou Arábii za teroristické útoky z 11. září 2001.

Kongres vůbec poprvé přehlasoval veto prezidenta Baracka Obamy, který před Zákonem o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu (známým pod zkratkou JASTA) varoval.

Podle Bílého domu by norma mohla ohrozit dlouho budované diplomatické vztahy. A navíc nastolit i nebezpečný precedens v zahraničí, čímž by ohrozila například americké vojáky v zahraničí. Obdobně žalovatelnými by se mohly stát i samy Spojené státy.

Obavy už přiznávají i někteří kongresmani, kteří legislativu – Obamovi navzdory – protlačili. Žádají přepracování zákona kvůli jeho "nezamýšleným důsledkům".

Americká vláda před soudem v Sýrii

"Rád bych si myslel, že existuje způsob, jak to můžeme opravit, aby naši lidé neměli právní problémy v zahraničí – a zároveň tak, abychom chránili práva obětí z 11. září," řekl ve čtvrtek novinářům předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Profesor práva Stephen I. Vladeck vysvětluje, že celým problémem není individuální odpovědnost, ale odpovědnost suverénní.

"JASTA je o situacích, kdy je stát zodpovědný za násilné činy, ke kterým dochází na půdě jiných států. Pokud syrští rebelové vyzbrojení Spojenými státy budou pokračovat v činech, které jsou z pohledu syrské vlády činy teroristickými, může syrská vláda říct, že by USA měly být dohnány k odpovědnosti před syrskými soudy za to, že sponzorují a podporují syrské rebely?" ptá se Vladeck.

Sýrie přitom podle něj není až takový problém, protože USA tam nemají moc aktivit. Precedens by ale mohly převzít například Saúdská Arábie nebo Egypt.

Možnost žaloby by mohla ohrozit dlouho budované vztahy Ameriky s jejími spřízněnými státy i zevnitř, aniž by muselo dojít k přijetí precedensu dalšími státy. Lidé v USA s kořeny v Palestině by například mohli chtít zažalovat izraelskou vládu – největšího spojence Washingtonu na Blízkém východě.

Imunita chrání i Spojené státy

Agentura Bloomberg ve svém komentáři vysvětluje, že problémem zmíněné legislativy je to, že narušuje dlouhodobě platící princip suverénní imunity. Ten dosud bránil lidem, abych soudní systém své země využívali k žalobě proti cizí vládě.

Přitom, pokud k prolomení tohoto principu skutečně dojde, není podle agentury zřejmě zranitelnější administrativy, než je právě ta americká.

"Obavy, které mám, nemají nic do činění se Saúdskou Arábií jako takovou, ani s mou sympatií pro rodiny obětí 11. září. Má to co dělat s tím, že nechci situaci, v níž jsme náhle vystaveni právním závazkům za veškerou práci, kterou děláme po celém světě. Také s tím, že bychom se mohli najednou stát subjektem soukromých žalob u soudů, u nichž ani nevíme, zda jsou legitimní," vysvětloval prezident Obama.

"Neznalost neomlouvá"

Reakce Bílého domu na prohlášení některých senátorů, kteří najednou usilují o změnu zákona, který sami i přes "nezamýšlené důsledky" prosadili, je tak poměrně rozčilená.

"Je těžké brát za bernou minci tvrzení, že si nebyli vědomi důsledků svého hlasu. I kdyby si toho vědomi nebyli, v Kongresu USA platí to, co už na základní škole – neznalost neomlouvá. Zejména pokud jde o naši národní bezpečnost a bezpečnost našich diplomatů a našich bezpečnostních služeb," nechal se slyšet mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Zákon JASTA (Spravedlnost proti sponzorům teroristických činů – pozn. red.) by umožnil Američanům žalovat vlády cizích států za napomáhání teroristickým činům, přestože tyto státy Washington nevede na seznamu oficiálních podporovatelů terorismu. Dal by se tak uplatit například v případě 11. září 2001 a Saúdské Arábie, protože řada teroristů, kteří se tehdejších útoků účastnili, pocházela právě ze Saúdské Arábie.

"Eroze suverénní imunity bude mít negativní dopad na všechny národy, včetně Spojených států," varovalo ve své reakci království.

 

Právě se děje

Další zprávy