Americký Kongres se bouří kvůli Iráku

lem, Reuters
18. 1. 2007 15:28
Washington - Plán Bílého domu vyslat do Iráku vojenské posily vyvolává odpor v obou komorách Kongresu. A nejsou to už jen demokraté, komu se Bushova politika nelíbí.
Senátor Chris Dodd s dalším vysláním vojáků do Iráku nesouhlasí.
Senátor Chris Dodd s dalším vysláním vojáků do Iráku nesouhlasí. | Foto: Reuters

Trojice senátorů se shodla na rezoluci, která odmítá Bushův plán na vyslání dalších 20 tisíc vojáků do Iráku. Mezi nespokojenci je i republikán a potenciální prezidentský kandidát pro volby v roce 2008 Chuck Hagel.

Rezoluce, jež není závazná, symbolicky říká, že Spojené státy by měly své závazky v Iráku maximálně "udržovat", nikoli rozšiřovat.

Prezidentova politika je nezodpovědná

"Udělám cokoli, abych zastavil prezidentovu politiku," řekl Hagel, který se na tiskové konferenci připojil k demokratům. "Myslím, že je nebezpečně nezodpovědná," dodal.

Americká armáda v Iráku - prohlédněte si rozdělení země na vojenské sektory - GRAFIKA

Ve stejný okamžik se skupina demokratů ve Sněmovně reprezentantů odhodlala k ještě radikálnějším kroku. Stažení amerických vojáků z Iráku požadují do šesti měsíců.

"Listopadové volby jasně ukázaly, co si Američané o prezidentově neúspěšné politice v Iráku myslí," prohlásila republikánská poslankyně Lynn Woolseyová. "Nyní je na Kongresu, aby na přání americké veřejnosti zareagoval."

Shoda senátorů a poslanců znamená zatím největší střet s Bílým domem a nejmarkantnější rozpor v názoru na další postup v Iráku.

Bushův mluvčí Tony Snow nicméně uvedl, že rezoluce přijaté v Kongresu nijak Bushovo rozhodování neovlivní. "Prezident má závazky jako vrchní velitel," řekl. "Bude pokračovat a splní je."

Ve Spojených státech neustále roste nespokojenost s Bushovou politikou v Iráku a dalším vysíláním vojáků do země, kde útoky na civilisty i smrt amerických vojáků patří ke každodennímu koloritu.

Do Iráku putují další vojáci

Americký prezident minulý týden předložil svou dlouho očekávanou představu o dalším postupu, který by měl vyvést Spojené státy z irácké krize.

K nelibosti mnoha svých odpůrců mezi zákonodárci, mezi většinou obyvatelstva USA i mezi zahraničními politiky oznámil zvýšení počtu amerických vojáků v Iráku a zároveň požádal kongresmany, kteří se v uplynulých dnech vyjádřili proti jeho plánu, o trpělivost.

Nová strategie podle něj mění situaci v tom, že "tentokrát bude dostatek amerických a iráckých jednotek, aby udržely již vyčištěné oblasti", a "tentokrát budou američtí a iráčtí vojáci smět vstupovat do čtvrtí, v nichž se skrývají podněcovatelé sektářského násilí".

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy