Dohoda o snižování emisí Zemi nezachrání, varuje klimatolog. Navrhuje zdražit uhlí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 12. 2015 18:15
Podle uznávaného amerického klimatologa Jamese Hansena nastoupili světoví lídři na klimatické konferenci v Paříži na špatnou cestu. Snižování emisí nepřinese očekávaný výsledek a naši planetu neochrání před klimatickými hrozbami. Varuje před opakováním chyb, ke kterým došlo již v roce 1997 při podepisování Kjótského protokolu. Jako jedinou možnost vidí uvalení daně na fosilní paliva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Jeden z předních klimatologů James Hansen varuje, že Konference OSN o klimatických změnách, která až do 11. prosince probíhá v Paříži, má nakročeno špatným směrem.

Na veřejném fóru ve francouzské metropoli se nechal slyšet, že dohoda, ke které chtějí představitelé všech 195 zúčastněných zemí dospět, je nedostatečná a umožní další zvyšování emisí, napsal server The Guardian.

"To, co tady vidím, jsou hlavy států, které se chtějí plácat po zádech a říkat si, jak úspěšná tato konference je. Pokud se tak opravdu stane, tak s příští generací zameteme, protože děláme to samé co dřív," prohlásil bývalý ředitel Goddardova kosmického střediska NASA.

"Nárůst teploty o dva stupně Celsia je rozhodně nebezpečný. Teď jsme v bodě, kdy teploty dosahují zvýšení o jeden stupeň Celsia, a jsme na cestě, na níž ho brzy překročíme. I kdybychom snížili emise o šest procent ročně, pořád budeme na jednom stupni Celsia."

Okamžité a prudké snížení emisí je podle profesora Hansena jedinou cestou, jak budoucnost planety zachránit. Na tu se však světoví lídři v Paříži podle něj nevydali.

"Místo toho slyšíme ty stejné staré řeči jako v Kjótó (v roce 1997). Žádáme každou zemi zvlášť, aby omezila nebo snížila emise. Když ve vědě provedete dobře vedený experiment, očekáváte napodruhé stejný výsledek. Tak proč teď diskutujeme o tom, že uděláme to samé znovu?" ptá se profesor Hansen.

Klimatické hrozby jsou podle něj již téměř nezastavitelné. "Máme nakročeno k tomu, předat budoucí generaci klimatický systém, který je mimo kontrolu, a to by mohlo znamenat ztrátu poloviny našich pobřežních měst."

Známý rebel a prorok neblahé budoucnosti

Profesor James Hansen se proslavil už v roce 1988, kdy americký Kongres upozorňoval na fakt, že globální oteplování už probíhá a představuje vážnou hrozbu budoucím generacím. V té době byl však prakticky jediný, kdo něco takového hlásal.

Deprimovaný viditelnou neschopností politiků vážně se tímto problémem zabývat, vydal se na cestu pravidelného účastníka klimatických demonstrací, kvůli kterým byl dokonce několikrát zatčen.

Na pozadí bedlivě sledované konference v Paříži se dnes čtyřiasedmdesátiletý profesor ozývá znovu. Pouhá ochota většiny zemí nabídnout "nějaký způsob redukce emisí" je podle něj žalostně nedostatečná. Opakuje tak svůj téměř celoživotní postoj a vyzývá k přechodu na alternativní zdroje energie. Kloní se i k využívání jaderné energie.

Místo slibu na omezení využívání fosilních paliv Hansen navrhuje jednoduché řešení, kterým je zvýšení ceny uhlí. Fosilní paliva jsou podle něj příliš levná, a dokud to tak bude, budou nadále spalována.

"Není to o tom, že je nemožné tento problém vyřešit, ale o tom, že se ten problém neřeší," naléhá Hansen. "Naši rodiče nevěděli, že jsou spalováním fosilních paliv příčinou problému budoucí generace. Ale my už můžeme jen předstírat, že to nevíme," opakuje.

Upozorňuje, že existují studie tvrdící, že pokud se zvýší cena jedné tuny fosilních paliv o 10 dolarů, sníží se spotřeba energie o 20 procent za 10 let a o celých 50 procent během 20 let. "To je jediný životaschopný mezinárodní přístup. Nemůžete individuálně žádat 190 zemí světa, aby snížily své emise."

Přesně to je ale hlavním cílem klimatické konference OSN, která od konce listopadu probíhá ve francouzské metropoli. Světoví lídři se snaží dojít k podepsání dohody, která by každou zemi zavazovala ke snižování emisí a která by nahradila ne příliš úspěšný Kjótský protokol z roku 1997.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy