Dohoda o snižování emisí Zemi nezachrání, varuje klimatolog. Navrhuje zdražit uhlí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 12. 2015 18:15
Podle uznávaného amerického klimatologa Jamese Hansena nastoupili světoví lídři na klimatické konferenci v Paříži na špatnou cestu. Snižování emisí nepřinese očekávaný výsledek a naši planetu neochrání před klimatickými hrozbami. Varuje před opakováním chyb, ke kterým došlo již v roce 1997 při podepisování Kjótského protokolu. Jako jedinou možnost vidí uvalení daně na fosilní paliva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Jeden z předních klimatologů James Hansen varuje, že Konference OSN o klimatických změnách, která až do 11. prosince probíhá v Paříži, má nakročeno špatným směrem.

Na veřejném fóru ve francouzské metropoli se nechal slyšet, že dohoda, ke které chtějí představitelé všech 195 zúčastněných zemí dospět, je nedostatečná a umožní další zvyšování emisí, napsal server The Guardian.

"To, co tady vidím, jsou hlavy států, které se chtějí plácat po zádech a říkat si, jak úspěšná tato konference je. Pokud se tak opravdu stane, tak s příští generací zameteme, protože děláme to samé co dřív," prohlásil bývalý ředitel Goddardova kosmického střediska NASA.

"Nárůst teploty o dva stupně Celsia je rozhodně nebezpečný. Teď jsme v bodě, kdy teploty dosahují zvýšení o jeden stupeň Celsia, a jsme na cestě, na níž ho brzy překročíme. I kdybychom snížili emise o šest procent ročně, pořád budeme na jednom stupni Celsia."

Okamžité a prudké snížení emisí je podle profesora Hansena jedinou cestou, jak budoucnost planety zachránit. Na tu se však světoví lídři v Paříži podle něj nevydali.

"Místo toho slyšíme ty stejné staré řeči jako v Kjótó (v roce 1997). Žádáme každou zemi zvlášť, aby omezila nebo snížila emise. Když ve vědě provedete dobře vedený experiment, očekáváte napodruhé stejný výsledek. Tak proč teď diskutujeme o tom, že uděláme to samé znovu?" ptá se profesor Hansen.

Klimatické hrozby jsou podle něj již téměř nezastavitelné. "Máme nakročeno k tomu, předat budoucí generaci klimatický systém, který je mimo kontrolu, a to by mohlo znamenat ztrátu poloviny našich pobřežních měst."

Známý rebel a prorok neblahé budoucnosti

Profesor James Hansen se proslavil už v roce 1988, kdy americký Kongres upozorňoval na fakt, že globální oteplování už probíhá a představuje vážnou hrozbu budoucím generacím. V té době byl však prakticky jediný, kdo něco takového hlásal.

Deprimovaný viditelnou neschopností politiků vážně se tímto problémem zabývat, vydal se na cestu pravidelného účastníka klimatických demonstrací, kvůli kterým byl dokonce několikrát zatčen.

Na pozadí bedlivě sledované konference v Paříži se dnes čtyřiasedmdesátiletý profesor ozývá znovu. Pouhá ochota většiny zemí nabídnout "nějaký způsob redukce emisí" je podle něj žalostně nedostatečná. Opakuje tak svůj téměř celoživotní postoj a vyzývá k přechodu na alternativní zdroje energie. Kloní se i k využívání jaderné energie.

Místo slibu na omezení využívání fosilních paliv Hansen navrhuje jednoduché řešení, kterým je zvýšení ceny uhlí. Fosilní paliva jsou podle něj příliš levná, a dokud to tak bude, budou nadále spalována.

"Není to o tom, že je nemožné tento problém vyřešit, ale o tom, že se ten problém neřeší," naléhá Hansen. "Naši rodiče nevěděli, že jsou spalováním fosilních paliv příčinou problému budoucí generace. Ale my už můžeme jen předstírat, že to nevíme," opakuje.

Upozorňuje, že existují studie tvrdící, že pokud se zvýší cena jedné tuny fosilních paliv o 10 dolarů, sníží se spotřeba energie o 20 procent za 10 let a o celých 50 procent během 20 let. "To je jediný životaschopný mezinárodní přístup. Nemůžete individuálně žádat 190 zemí světa, aby snížily své emise."

Přesně to je ale hlavním cílem klimatické konference OSN, která od konce listopadu probíhá ve francouzské metropoli. Světoví lídři se snaží dojít k podepsání dohody, která by každou zemi zavazovala ke snižování emisí a která by nahradila ne příliš úspěšný Kjótský protokol z roku 1997.

 

Právě se děje

Další zprávy