Americký dron zabil bývalého mistra Evropy v zápase. Verboval a cvičil sebevražedné atentátnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 9. 2016 18:41
Ruská média dnes informovala o zabití Čamsulvara Čamsulvarajeva. Mistra Evropy v zápase ve volném stylu připravil o život nedaleko Mosulu americký dron. Dvaatřicetiletý bývalý reprezentant Ázerbájdžánu se v roce 2014 po ukončení sportovní kariéry přidal k bojovníkům Islámského státu. Podle tajných služeb se podílel na verbování a výcviku sebevražedných atentátnic.
Čamsulvar Čamsulvarajev (vlevo) bojuje s Firatem Binicim na mistrovství Evropy v roce 2009 ve Vilniusu. Čamsulvarajev tam získal zlatou medaili.
Čamsulvar Čamsulvarajev (vlevo) bojuje s Firatem Binicim na mistrovství Evropy v roce 2009 ve Vilniusu. Čamsulvarajev tam získal zlatou medaili. | Foto: ČTK

Moskva - Někdejší mistr Evropy v zápase ve volném stylu Čamsulvar Čamsulvarajev přišel o život při útoku amerického bezpilotního letounu v Iráku. Stroj zaútočil na území, které má pod kontrolou teroristická organizace Islámský stát (IS), informovala dnes ruská média. Podle nich se Čamsulvarajev podílel na verbování a výcviku nových členů pro IS.

"Bývalý sportovec se podle tajných služeb zabýval verbováním a výcvikem sebevražedných atentátnic," napsal internetový list Gazeta.ru. "Nebyl to první zápasník ruského původu zabitý kvůli podezření z terorismu, ale měl z nich nesporně nejvíce titulů," dodal.

Dvaatřicetiletý Čamsulvarajev pocházel z Machačkaly, metropole autonomního Dagestánu na jihu Ruska, ale kvůli tvrdé konkurenci o nominaci do ruské reprezentace přijal ázerbájdžánské občanství. Ve váhové kategorii do 74 kilogramů zvítězil v roce 2009 na mistrovství Evropy, kde získal i tři bronzové medaile z let 2007, 2008 a 2010. Z mistrovství světa v letech 2007 a 2009 si odvezl bronz a stříbro. Na olympiádě v Pekingu neuspěl, protože jej vyřadil jiný Dagestánec, který zápasil v dresu Běloruska.

Po zanechání sportovní kariéry se Čamsulvarajev podle tisku v roce 2014 přidal k bojovníkům IS.

Podle analytičky Joanny Paraszczukové, která se specializuje na působení Kavkazanů v IS, zaútočil americký dron před několika dny nedaleko Mosulu na auto s šesti předpokládanými členy IS. Všichni zahynuli, včetně Čamsulvarajeva a populárního dagestánského kazatele Muchammada Achmedova.

Autonomní Dagestán patří mezi nejvíce neklidné oblasti na severním Kavkaze, odkud v posledních letech stovky islamistů odešly bojovat do Sýrie a Iráku.

Achmedov do Sýrie přicestoval loni ze Saúdské Arábie, když byl vyloučen z islámské univerzity v Medíně, podobně jako několik dalších dagestánských studentů. Dříve prý neměl v Rusku žádné potíže s úřady.

 

Právě se děje

Další zprávy