Americký deník zveřejnil dosud tajné fotografie Pentagonu z Guantánama

ČTK ČTK
13. 6. 2022 10:47
List The New York Times zveřejnil fotografie z americké věznice na Guantánamu, kam USA od roku 2002 vozily zadržené teroristy. Pentagon z věznice vydával pouze oficiální fotografie, newyorský deník nyní s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím zveřejnil snímky, jež pro armádu nejsou lichotivé. Spoutaní vězni na nich mají brýle přelepené páskou, roušky na ústech a sluchátka na uších.
Vězeň z americké věznice Guantanámo.
Vězeň z americké věznice Guantanámo. | Foto: Reuters

Vojenský fotograf Jeremy Lock řekl, že chápe bezpečnostní důvody, kvůli nimž se s vězni takto zacházelo, ale zároveň mu technika blokování zraku, sluchu a úst připomenula jeho vlastní výcvik v letectvu, který měl připravit vojáky na přežití v zajetí.

The New York Times (NYT) zveřejnil fotografie pořízené vojenskými fotografy. Jeden z nich Michael W. Pendergrass řekl, že někdy bylo spoutané vězně snazší přenášet, než je nechat jít samostatně. Ke každému byli přiděleni dva američtí vojáci. Někteří z nich uvedli, že zajatci byli často velmi lehcí, což značí, že byli špatně živeni.

První skupina vězňů byla na Guantánamo na Kubě přivezena 11. ledna 2002. Na místě byli připraveni dva fotografové - ze CNN a The Miami Herald, aby situaci zdokumentovali. Armáda je nechala přihlížet, ale bez fotoaparátů. O týden později vydal Pentagon vlastní záběry, na nichž je vidět 20 vězňů v oranžových kombinézách klečet u plotu na Guantánamu. Snímky byly původně určeny jenom pro ministerstvo obrany.

Podle Ženevských konvencí mají být váleční zajatci chráněni před zraky veřejnosti, ale administrativa tehdejšího prezidenta George W. Bushe tyto snímky dovolila zveřejnit, protože nebylo vidět tváře vězňů. Na základnu nakonec bylo převezeno kolem 780 lidí zajatých při tažení proti terorismu po útocích na USA ze září 2001.

Bushova administrativa tyto lidi označovala za "nejhorší ze špatných", avšak čísla o následném právním řízení o tom nevypovídají, píše NYT. Obviněno bylo pouze 18 zajatců a vojenský soud usvědčil pět z nich. Deset vězňů je stále v předběžném soudním řízení. Bushův demokratický nástupce Barack Obama slíbil, že věznici zavře, ale narazil na odpor republikánů. Počet vězňů se za následujících administrativ snižoval až na současných 37.

Tyto fotografie by neprošly cenzurou na Guantánamu ani dnes, kdyby je pořídili fotografové médií. Zachycují například tváře příslušníků námořní pěchoty, bezpečnostní detaily, vyzáblost některých vězňů i to, že spoutáni byli i ti na lůžkách vojenské nemocnice.

 

Právě se děje

Další zprávy