Americkou novinářku nechal v Sýrii zabít Asad, snaží se dokázat její rodina u soudu

ČTK ČTK
10. 7. 2016 10:00
Rodina americké novinářky, která zemřela před čtyřmi lety v Sýrii při bombardování, viní z její smrti režim syrského prezidenta Bašára Asada. Podle serveru BBC se nyní právníci rodiny Marie Colvinové před soudem ve Washingtonu snaží prokázat, že smrt reportérky zosnovala syrská rozvědka. Colvinová ve svých reportážích obviňovala syrskou armádu, že neútočí na vojenské cíle a že zabíjí civilisty.
Marie Colvinová
Marie Colvinová | Foto: Reuters

Washington - "Viděla jsem dnes umírat malé dítě, a to se děje pořád a pořád," popisovala ve své reportáži hrůzy války v Sýrii Marie Colvinová. Pro stanici CNN mimo jiné uvedla, že režim lže, když tvrdí, že jeho cílem jsou jen teroristické skupiny.

Šestapadesátiletá Colvinová zahynula v únoru 2012 poté, co syrští vojáci bombardovali čtvrť Bábá Amr, která byla baštou povstalců v Homsu. Spolu s ní při útoku zemřel i francouzský fotograf Rémi Ochlik. V době bombardování byli v ostřelovaném domě další čtyři západní novináři, ti ale přežili.

Jen několik hodin před smrtí se Colvinová objevila v živém vstupu pro televizi CNN. Tehdy uvedla, že lidé v Homsu trpí zimou a hladoví a že syrská armáda neútočí na vojenské cíle, ale na civilisty.

Rodina Colvinové je přesvědčena, že syrská rozvědka vystopovala satelitní telefon používaný při přenášení reportáží novinářky, aby lokalizovala tiskové středisko. A vláda pak nařídila bombardování tohoto místa. Podle právníků rodiny to vyplývá z výpovědi svědků a z dokumentů, které se jim podařilo získat a propašovat ze Sýrie.

Z dokumentů je podle právníků rodiny patrno, že bombardování čtvrti Bábá Amr v Homsu v únoru 2012 nařídil, či schválil Máhir Asad, bratr Bašára Asada.

"Jsem pyšná, že jsme dovedli tento případ k soudu," uvedla Mariina sestra Cat. "Víme, kdo jsou Mariiny vrazi a chceme je přivést k zodpovědnosti," dodala sestra zabité novinářky.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy