reklama
 
 

Živě: Trump vyměnil ministra spravedlnosti. Před kamerami se ostře střetl s novinářem

Aktualizováno 7. 11. 2018 22:11
Jste hrozný a nevychovaný člověk. Trump se na tiskovce ostře střetnul s novinářem CNN | Video: Reuters |  01:04
reklama
Ve Spojených státech skončily volby do Kongresu. Američané rozhodli o tom, že Sněmovnu reprezentantů povede Demokratická strana, zatímco v Senátu si většinu udrží republikáni. Vůbec poprvé tak zhodnotili politiku prezidenta Donalda Trumpa. Povolební dění v USA sledujeme on-line.

Americké volby do Kongresu online

reklama
22:21

Americké akcie dnes výrazně vzrostly. Výsledky voleb, v nichž demokraté v úterních volbách ve Spojených státech získali kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a republikáni posílili kontrolu nad Senátem, obchodníci očekávali. Trh věří, že rozdělený Kongres je pro akcie příznivým faktorem. Dolar na výsledky voleb reagoval oslabením, později se trh zaměřil na probíhající zasedání americké centrální banky a dolar část ztrát smazal.

22:11
Demokraté

Demokratická poslankyně Nancy Pelosiová, hlavní kandidátka na vedení Sněmovny reprezentantů, po oznámení výsledků vyzvala Trumpa, aby jako gesto dobré vůle stáhnul všechny žaloby, které podal na systém zdravotního pojištění dřívějšího prezidenta Baracka Obamy známý jako Obamacare. Likvidace Obamacare byla jedním z hlavních bodů Trumpova politického programu.

Demokratická většina bude v dolní kongresové komoře stát za svým programem, ale bude zároveň usilovat o kompromis s prezidentem, prohlásila dále Pelosiová. Demokratičtí poslanci podle ní nebudou vyhledávat boj za každou cenu. "Víme, co budeme dělat, a budeme to dělat správně," shrnula.

21:02

Šéf Bílého domu Sessionse víc než rok opakovaně kritizoval, zejména za jeho pasivní roli ve vyšetřování údajného vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016.

Nástupce Sessionse ve funkci ministra spravedlnosti a generálního prokurátora oznámí Trump později. Dočasně má funkci vykonávat personální šéf ministerstva Matthew Whitaker.

21:00

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions na výzvu prezidenta Donalda Trumpa odstoupil z funkce. Podle agentury Reuters zaslal do Bílého domu rezignační dopis a prezident mu za vykonanou práci poděkoval.

20:56

Reportér CNN Jim Acosta po tiskové konferenci objal kolegu Petera Alexandera z NBC News, který se ho při tiskové konferenci před Trumpem zastal.

Jim Acosta objímá kolegu z NBC News Jim Acosta objímá kolegu z NBC News po tiskové konferenci v Bílém domě.
20:38
Twitter

Trumpovo jednání na tiskové konferenci podpořil také mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček.

20:06
Donald Trump

Najdou se ale i kritici druhé strany. Někteří například redaktorovi vyčítají odstrčení ženy, která se mu snažila sebrat mikrofon.

20:03
Donald Trump

Na sociálních sítích se kvůli incidentu Trumpa s novinářem vzedmula vlna kritiky.

20:00
Donald Trump

Podívejte se na střet Trumpa s novinářem CNN.

19:38
Donald Trump

Po celý zbytek tiskové konference zůstal Trump roztržkou s žurnalistou rozladěný, dalším novinářům často otázky vůbec nezodpověděl, několikrát je utnul a nechal jim poté sebrat mikrofon.

19:27
Donald Trump

Další novinář se poté pokusil reportéra CNN zastat. "Musím se Jima zastat, je to skvělý reportér," prohlásil, když mu Trump už poněkolikáté skočil do řeči. "Nejste nejlepší," zaútočil pak prezident znovu na redaktora CNN. Když se pokusil ohradit, prezident jej uzemnil slovy: "Sedněte si! Když zveřejňujete fake news, což CNN dělá, a to hodně, tak jste nepřítelem Američanů!"

19:18
Donald Trump

Žurnalista se přesto pokusil na ruské vyšetřování zeptat a mikrofon odmítl odevzdat, Trump poté demonstrativně odešel od pultu a vrátil se, až když se mikrofon dostal k dalšímu novináři. "Jste drzý a strašný člověk, CNN by se za vás měla stydět!" prohlásil ještě na adresu reportéra.

Trump hádka s novinářem CNN
19:12
Donald Trump

Když se po prohlášení o invazi pokusil Trumpovi oponovat redaktor CNN Jim Acosta, prezident opáčil: "Měl byste mě nechat řídit naši zemi, vy si řiďte CNN." Když chtěl poté novinář položit další otázku ohledně vyšetřování ruského vlivu ve volbách, okřikl jej: "To stačí, pusťte ten mikrofon!"

19:06
Donald Trump

Trump zopakoval svůj úmysl vystavět na hranicích s Mexikem zeď proti imigrantům. "Potřebujeme tu zeď, protože k nám přicházejí lidé, hranice jsou propustné. Mnoho lidí s tímto nápadem souhlasí," uvedl. Karavanu přistěhovalců poté označil za invazi.

19:02
Donald Trump

Podle Trumpa jsou různé oblasti, kde lze s Demokraty bez problémů spolupracovat. Očekává například návrhy demokratů o životním prostředí či ceně léků na předpis, které by rád podpořil. "Na spoustě věcí se shodneme. Chci, aby fungoval bipartismus, chci, aby fungovala jednota," řekl.

19:00
Donald Trump

Prezident zároveň vyjádřil uznání možné budoucí předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiové, která podle něj tvrdě pracuje a post v čele komory si zaslouží.

18:57
Donald Trump

Kromě rozvoje těžebního průmyslu a obchodu zmínil Trump také zájem o životní prostředí, přestože sám rozhodl o odstoupení USA od pařížské dohody o globálním oteplování. "Chceme křišťálově čistou vodu a fantasticky čistý vzduch. Vzduch a voda musí být perfektní," řekl.

18:55
Donald Trump

Trump označil současnou situaci země za 'americký ekonomický zázrak'. "Daří se nám fantasticky!" dodal.

18:50
Donald Trump

Americký prezident také uvedl, že by byl rád, kdyby Demokraté i Republikáni ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu spolupracovali a pracovali společně pro Ameriku, která je podle něj nyní ve fantastickém rozkvětu. Navrhl spolupráci například v oblasti zdravotnictví či infrastruktury.

18:40
Donald Trump

"Já pořád slyším o nějakém vyšetřování, v podstatě od začátku, co jsem začal kandidovat. No, je to už docela dlouho. Zatím nezjistili nic. Nula. A víte proč nic nezjistili? Protože se nic nestalo. Ale tuhle hru můžou klidně hrát, my ji budeme hrát líp, protože my tu máme věc, která se jmenuje Senát Spojených států amerických," řekl Trump.

autoři: Zahraničí, Reuters, ČTK | 7. 11. 2018 6:46

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama