Americké vojenské lodě operovaly u sporných čínských ostrovů. Provokace, reaguje Peking

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 5. 2018 17:23
Raketový křižník Antietam a torpédoborec Higgins, které se dostaly do blízkosti Paracelských ostrovů, jsou schopny nést řízené střely.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Americké vojenské lodě v neděli operovaly v blízkém okolí Paracelských ostrovů v Jihočínském moři, které si Čína nárokuje navzdory dlouholetému územnímu sporu s Vietnamem. Informovala o tom agentura Reuters.

Manévry vzbudily nevraživou reakci v Pekingu, který nyní hraje důležitou roli vzhledem k připravovaným průlomovým jednáním mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Čína událost označila za provokaci.

Raketový křižník Antietam a torpédoborec Higgins se podle Reuters dostaly do vzdálenosti 12 námořních mil (22 kilometrů) od souostroví. Obě plavidla jsou schopna nést řízené střely a obě provedla manévry poblíž ostrůvků Tree, Lincoln, Triton a Woody.

Čínské ministerstvo zahraničí v krátkém prohlášení uvedlo, že událost vážně narušila čínskou svébytnost, protože lodě podle názoru Pekingu vpluly do čínských teritoriálních vod bez povolení. Na místo zamířily čínské lodě a letadla, aby vyzvala americké vojenské síly k opuštění oblasti.

Paracelské ostrovy jsou jedním ze sporných území v Jihočínském moři, Peking nad nimi převzal plnou kontrolu v roce 1974 po námořním konfliktu s Vietnamem. Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu.

Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy