Americké tabákové firmy lhaly kuřákům, rozhodl soud

Radim Klekner Radim Klekner
28. 11. 2012 20:56
Koncerny budou muset zveřejňovat pro ně ponižující vyjádření o škodlivosti kouření

Washington - Kouření zabíjí v průměru 1200 Američanů. Každý rok.

Když kouříte, nikotin skutečně poškozuje mozek - proto je tak obtížné přestat. Všechny cigarety způsobují rakovinu, nemoci plic, infarkt a předčasnou smrt - lehké, s nízkým obsahem dehtu, ultralehké, přírodní, bez přísad. Cigareta, která by nebyla škodlivá, neexistuje.

Takovéto a jiné Jobovy zvěsti budou zřejmě muset uveřejňovat ve vybraných periodikách americké tabákové koncerny. A také za ně zaplatí tučné sumy. Rozhodla o tom soudkyně Gladys Kesslerová z washingtonského federálního distriktu, jež v roce 2006 zahájila kampaň proti výrobcům cigaret, kteří před kuřáky po dlouhá desetiletí zatajovali účinky kouření.

Každé z pečlivě vybrané série protikuřáckých hesel bude doprovázeno přiznáním, že příslušná společnost "vědomě obelhávala americkou veřejnost ohledně zdravotních dopadů kouření, čímž se dopustila podvodu".

Philip Morris zvažuje, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.
Philip Morris zvažuje, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. | Foto: Philip Morris

Právě slova o vědomém obelhávání veřejnosti se ale tabákovým koncernům příliš nelíbí a cítí se být takto formulovaným přiznáním viny poníženy. Ještě hůře vnímají fakt, že jejich aktivity jsou vyšetřovány na základě federálního zákona o vyděračských a podvodných organizacích (RICO), jehož smyslem je zefektivnit boj proti organizovanému zločinu.

Nesouhlasí také s tvrzením, podle kterého vědomě přizpůsobovaly design cigaret tak, aby vyvolávaly vyšší závislost. Připravovanou sérii inzercí označují za "veřejné přiznání vynucené pod tlakem". Některé, jako je Philip Morris, již naznačily, že se proti rozhodnutí soudu chtějí odvolat.

Jiného názoru jsou nevládní organizace, které po léta vedou kampaň proti škodlivým důsledkům kouření.

"Požadovat po tabákových společnostech, aby konečně řekly pravdu, je to nejmenší, co mohou udělat, aby zaplatily za devastující účinky svých deliktů," citoval deník The Washington Post předsedu Kampaně za děti bez tabáku Matthewa Myerse.

Již v červenci zamítl federální soud odvolání tabákových koncernů, které se snažily zvrátit rozhodnutí Kesslerové požadující zveřejnění tvrzení, jež uvádějí na pravou míru, jak škodlivé ve skutečnosti kouření je.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy