Americké předvolební průzkumy se fatálně zmýlily, neodhadly chování menšin ani nerozhodnutých voličů

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
10. 11. 2016 20:24
Ještě v den voleb průzkumy předpovídaly vítězství Hillary Clintonové. Podle nich ji podporovalo 46 procent lidí, Donalda Trumpa 42 procent. Zatímco se většina médií vesměs přela o to, o kolik Clintonová porazí Trumpa, po volbách bylo všechno jinak. Clintonová oproti současnému prezidentovi Baracku Obamovi ztrácela podporu mezi tradičními demokratickými hispánskými voliči, mezi mladými, a dokonce i u žen. Průzkumy si nedokázaly poradit ani se "studem". Část respondentů se během dotazování nerada přiznávala k podpoře Trumpa.
Volby v USA. Ilustrační foto.
Volby v USA. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/Praha – Natu Silverovi, šéfredaktorovi amerického serveru FiveThirtyEight.com, který se zabývá analýzami předvolebních průzkumů, ve středu na Twitteru čtenáři vzkazovali, aby "zabalil" kariéru a užil si svůj "Brexit".

Nebyl sám, kdo dostal prostřednictvím sociálních sítí vynadáno. Až na výjimky totiž průzkumy předpovídaly vítězství Hillary Clintonové nad republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Dopadlo to opačně.

A Silvera neochránilo ani to, že v den voleb upozorňoval, že průzkumy mohou být nepřesné mimo jiné kvůli vysokému počtu nerozhodnutých voličů.

Je to v krátké době podruhé, co se průzkumníci mýlili. I Brexit málokdo z nich předpokládal, přesto ve Velké Británii letos zvítězil hlas pro opuštění Evropské unie.

Ještě podle úterních analýz, tedy v den voleb, měla přitom Clintonová vyhrát. V posledních průzkumech ji podporovalo 46 procent lidí, Trumpa 42 procent. Zatímco se většina médií vesměs přela o to, o kolik Clintonová porazí Trumpa, otevřely se volební místnosti a všechno bylo jinak.

Lidé věřili, že Clintonová vyhraje, a k volbám nešli

Celkové národní průzkumy se realitě nevzdálily, na počet hlasů vyhrála Clintonová. V USA však rozhodují vítězství v jednotlivých státech a právě v analýzách preferencí států například ze Středozápadu jako Wisconsin, Michigan a Pensylvánie průzkumy chybně odhadly, jak volby dopadnou.

Jednou z mála výjimek, která poukázala na vlnu preferencí Trumpa, byly zprávy o výzkumu pro Los Angeles Times.

I Trump během kampaně poukázal, že se průzkumy mýlí. Důvodů, proč měl pravdu, je několik.

Clintonová například oproti Baracku Obamovi ztrácela podporu mezi tradičními demokratickými hispánskými voliči, u Afroameričanů, mezi mladými, a dokonce také u žen, na jejichž hlasy hodně sázela. Zkrátka se jí nepodařilo mobilizovat dostatek příznivců. "Lidé viděli, jak v průzkumech vede, a tak si řekli, že nemusí Trumpa zastavovat hlasem pro Clintonovou, která se části z nich nelíbí, a volit nešli," komentoval situaci amerikanista Jakub Lepš.

Průzkumy neodhadly chování menšin

Podle Matta Singha z NCPolitics, společnosti zabývající se tvorbou průzkumů, nebyly odchylky národních analýz tak velké, a proto je nepovažuje za zásadně chybné.

Všiml si však rozdílů mezi výsledky a průzkumy v některých státech a tady už hodnotí situaci jinak. Například v části států, kde Trump a Clintonová vyhráli, byli silnější, než experti předpovídali.

Singh si také myslí, že průzkumy nepřesně odhadly chování voličů různých etnických skupin. "Průzkumy veřejného mínění měly problémy buď s tím, kolik lidí z každé etnické skupiny přijde hlasovat, nebo s tím, jak lidé v těchto skupinách hlasovali," uvedl Singh.

Svou roli měl i "stud" voličů

Koktejl příčin ovlivnil i "stud", kdy se část respondentů během dotazování nerada přiznávala k podpoře Trumpa, jak médiím řekl Arie Kapteyn z Centra ekonomického a sociálního výzkumu při University of Southern California.

Podobná situace nastala letos v Británii, kde se lidé ve více anonymních dotazováních po internetu častěji klonili k variantě odejít z EU. "Z telefonických šetření se zdálo, že vyhraje setrvání v Unii, a je velmi pravděpodobné, že se tito lidé po telefonu obávali přiznat hlas pro Brexit," uvedl analytik agentury Median Daniel Prokop.

K dalšímu zkreslení výsledků podle Kapteyna mohlo dojít při posuzování skupiny těch, kteří se v roce 2012 voleb neúčastnili, letos přišli a častěji než Clintonovou volili Trumpa. "Pokud vyřadíte lidi, kteří se voleb minule neúčastnili, vyřadíte příliš mnoho Trumpových příznivců," popsal jedno z úskalí průzkumů Kapteyn.

Nerozhodnutí voliči se přiklonili k Trumpovi

Jak upozornil Prokop, americké průzkumy pracují s deklarovanou účastí jinak, než je běžné v Česku, takže hůře dokážou odhadnout, kdo se hlasování zúčastní.

Kromě toho Prokop kritizuje i metodiku posuzování hlasů nerozhodnutých voličů. Jejich množství se pohybovalo od čtyř do sedmi procent, což je více než při minulých volbách.

V USA se podle něj průzkumníci obvykle nezabývají tím, koho nerozhodnutý volič upřednostňuje, a jejich hlasy prostě rozdělí podle podílů pro kandidáty rozhodnutých respondentů − více šlo Clintonové. "Ale ukazuje se, že lidé, kteří se rozhodli až v posledním týdnu, hlasovali ve větší míře pro Trumpa," dodal Daniel Prokop.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy