USA čeká referendum o Bidenovi. Jak se hlasuje a co je ve hře při volbách do Kongresu

Dominika Perlínová Štefan Novák Dominika Perlínová, Štefan Novák
4. 11. 2022 6:54
Američané poprvé zhodnotí politiku prezidenta Joea Bidena. Osmého listopadu se v zemi konají kongresové volby, takzvané midterms, při kterých voliči vyberou všechny členy Sněmovny reprezentantů a asi třetinu Senátu. Preference demokratů a republikánů jsou poměrně vyrovnané. Jak funguje americký volební systém a co je ve hře?

Americký Kongres se skládá ze dvou komor: Senátu a Sněmovny reprezentantů. Aby mohl demokratický prezident Biden prosazovat své klíčové návrhy zákonů, potřebuje v obou institucích většinu. Tu má před volbami jen velmi těsnou.

Sněmovna reprezentantů

 • Má 435 členů.
 • Jednotlivé státy zastupuje různý počet zákonodárců podle jejich velikosti, například Aljaška má jedno křeslo, zatímco Kalifornie 53.
 • Všichni členové jsou voleni každé dva roky.
 • V současnosti náleží 220 mandátů demokratům a 212 opozičním republikánům (tři křesla jsou neobsazená)
 • Ve volbách se bude bojovat o všech 435 křesel.

Pokud by opoziční republikáni získali většinu ve Sněmovně reprezentantů nebo v Senátu, mohli by blokovat důležité návrhy zákonů administrativy prezidenta Joea Bidena. Listopadové volby (takzvané midterm elections) se konají každé dva roky a tradičně jsou referendem o prezidentově vládnutí. Podle odhadů by ve Sněmovně reprezentantů mohli zvítězit republikáni, Bidenovi demokraté ale mají nakročeno k udržení většiny v Senátu.

Senát

 • Má 100 členů.
 • Každý z 50 amerických států zastupují dva senátoři.
 • 50 křesel drží republikáni, 48 mají demokraté a dva mandáty nezávislí, kteří hlasují spíše s demokraty.
 • Rozhodující hlas má z titulu své funkce demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová.
 • V letošních volbách se bude bojovat o 35 křesel.
 • Hlasovat budou lidé v 34 státech, v sedmi státech současní senátoři svá křesla neobhajují, a do Senátu tak bude zvolen někdo úplně nový.

Státy, které letos volí do Senátu a současné rozložení sil

Kdo může ve volbách hlasovat?

Hlasovat mohou všichni Američané starší 18 let, s několika výjimkami, jako jsou odsouzení zločinci. Jednotlivá volební pravidla se napříč americkými státy liší. Ve většině z nich mohou lidé hlasovat i předčasně, například poštou, někde i osobně.

V několika státech, včetně Ohia, mohou lidé svůj hlas odevzdat předčasně.

Koho budou lidé volit?

Od března do září tohoto roku v jednotlivých amerických státech probíhaly primárky, v nichž se rozhodovalo o stranických kandidátech do Sněmovny reprezentantů i Senátu. Konkrétní jména už nyní lidé ovlivnit nemohou. Voliči si 8. listopadu vyberou, který volební lístek vhodí do urny.

Republikánský senátor a bývalý kandidát na prezidenta Marco Rubio obhajuje své křeslo na Floridě.

V New Yorku opět kandiduje současný šéf demokratů v Senátu Chuck Schummer.

V San Franciscu svůj post obhajuje předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Kdy budou známy výsledky?

Volby se uskuteční v úterý 8. listopadu a první výsledky by měly být známy už během noci, tedy ve středu ráno našeho času. Může ale trvat několik dní, možná týdnů, než budou sečteny všechny hlasy. Protože jsou preference demokratů a republikánů ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu poměrně vyrovnané, budeme znát novou většinu v Kongresu nejspíše až během několika dnů.

Politici se do posledního okamžiku snaží zmobilizovat své voliče.

Související články

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy