Americká základna má pohotovost. Hledá ozbrojeného vetřelce

ČTK ČTK
25. 4. 2014 0:05
Areál Point Loma v kalifornském San Diegu je uzavřený a personál i návštěvníci dostali pokyn, aby se ukryli. Do areálu prý pronikl neznámý člověk se zbraní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

San Diego - Námořní základna Point Loma v kalifornském San Diegu  vyhlásila pohotovost. Do areálu podle zatím nepotvrzených zpráv pronikl neznámý člověk se zbraní, bezpečnostní jednotky po něm pátrají.

Portál 10news.com citoval svědka, který hovořil i o možné střelbě. Server theepochtimes.com uvedl, že poplach podle všeho vyvolala dvojice s airsoftovými zbraněmi.

Základna Point Loma, která je jedním ze tří hlavních komplexů amerického námořnictva v San Diegu, prozatím odmítla incident komentovat. Areál je uzavřený a personál i návštěvníci dostali pokyn, aby se ukryli. Na základně je mimo jiné výcvikové středisko.

Jeden ze svědků události, který se podle 10news.com skrývá v uzamčené třídě, řekl, že slyšel "možnou střelbu".

Web theepochtimes.com uvedl, že poplach vyvolala dvojice lidí s airsoftovými pistolemi. Airsoftové zbraně, které jsou často replikami skutečných střelných zbraní, používají jako munici malé kuličky.

Americká armáda se za posledních zhruba šest měsíců potýkala s třemi případy střelby na svých základnách. Naposledy se tak stalo v komplexu Fort Hood ve státě Texas, kde počátkem dubna voják s mentálními problémy zabil tři lidi, několik dalších zranil a poté spáchal sebevraždu. Tyto incidenty a série podobných případů na veřejných místech, jako jsou školy nebo obchodní centra, vyvolaly celostátní debaty o změně dosavadní poměrně shovívavé právní úpravy prodeje střelných zbraní v USA.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy