Americká základna má pohotovost. Hledá ozbrojeného vetřelce

ČTK ČTK
25. 4. 2014 0:05
Areál Point Loma v kalifornském San Diegu je uzavřený a personál i návštěvníci dostali pokyn, aby se ukryli. Do areálu prý pronikl neznámý člověk se zbraní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

San Diego - Námořní základna Point Loma v kalifornském San Diegu  vyhlásila pohotovost. Do areálu podle zatím nepotvrzených zpráv pronikl neznámý člověk se zbraní, bezpečnostní jednotky po něm pátrají.

Portál 10news.com citoval svědka, který hovořil i o možné střelbě. Server theepochtimes.com uvedl, že poplach podle všeho vyvolala dvojice s airsoftovými zbraněmi.

Základna Point Loma, která je jedním ze tří hlavních komplexů amerického námořnictva v San Diegu, prozatím odmítla incident komentovat. Areál je uzavřený a personál i návštěvníci dostali pokyn, aby se ukryli. Na základně je mimo jiné výcvikové středisko.

Jeden ze svědků události, který se podle 10news.com skrývá v uzamčené třídě, řekl, že slyšel "možnou střelbu".

Web theepochtimes.com uvedl, že poplach vyvolala dvojice lidí s airsoftovými pistolemi. Airsoftové zbraně, které jsou často replikami skutečných střelných zbraní, používají jako munici malé kuličky.

Americká armáda se za posledních zhruba šest měsíců potýkala s třemi případy střelby na svých základnách. Naposledy se tak stalo v komplexu Fort Hood ve státě Texas, kde počátkem dubna voják s mentálními problémy zabil tři lidi, několik dalších zranil a poté spáchal sebevraždu. Tyto incidenty a série podobných případů na veřejných místech, jako jsou školy nebo obchodní centra, vyvolaly celostátní debaty o změně dosavadní poměrně shovívavé právní úpravy prodeje střelných zbraní v USA.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy