Americká základna má pohotovost. Hledá ozbrojeného vetřelce

ČTK ČTK
25. 4. 2014 0:05
Areál Point Loma v kalifornském San Diegu je uzavřený a personál i návštěvníci dostali pokyn, aby se ukryli. Do areálu prý pronikl neznámý člověk se zbraní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

San Diego - Námořní základna Point Loma v kalifornském San Diegu  vyhlásila pohotovost. Do areálu podle zatím nepotvrzených zpráv pronikl neznámý člověk se zbraní, bezpečnostní jednotky po něm pátrají.

Portál 10news.com citoval svědka, který hovořil i o možné střelbě. Server theepochtimes.com uvedl, že poplach podle všeho vyvolala dvojice s airsoftovými zbraněmi.

Základna Point Loma, která je jedním ze tří hlavních komplexů amerického námořnictva v San Diegu, prozatím odmítla incident komentovat. Areál je uzavřený a personál i návštěvníci dostali pokyn, aby se ukryli. Na základně je mimo jiné výcvikové středisko.

Jeden ze svědků události, který se podle 10news.com skrývá v uzamčené třídě, řekl, že slyšel "možnou střelbu".

Web theepochtimes.com uvedl, že poplach vyvolala dvojice lidí s airsoftovými pistolemi. Airsoftové zbraně, které jsou často replikami skutečných střelných zbraní, používají jako munici malé kuličky.

Americká armáda se za posledních zhruba šest měsíců potýkala s třemi případy střelby na svých základnách. Naposledy se tak stalo v komplexu Fort Hood ve státě Texas, kde počátkem dubna voják s mentálními problémy zabil tři lidi, několik dalších zranil a poté spáchal sebevraždu. Tyto incidenty a série podobných případů na veřejných místech, jako jsou školy nebo obchodní centra, vyvolaly celostátní debaty o změně dosavadní poměrně shovívavé právní úpravy prodeje střelných zbraní v USA.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy