Americká vláda narychlo vrací děti rodinám migrantů. U některých ale termín nestihne

ČTK ČTK
10. 7. 2018 20:48
Vláda prezidenta Donalda Trumpa se pokouší stihnout úterní termín stanovený soudem pro navrácení dětí mladších pěti let jejich rodičům.
Zařízení pro děti migrantů v Texasu.
Zařízení pro děti migrantů v Texasu. | Foto: Reuters

Washington - Americké úřady v úterý na poslední chvíli vracejí desítky malých dětí rodinám přistěhovalců zadržených po nelegálním překročení hranice do USA. Některé děti se ale s rodiči v termínu z různých důvodů neshledají, uvedla agentura Reuters.

Více než 2000 dětí se ocitlo v detenčních zařízeních odděleno od svých rodičů, když Trump v květnu zavedl politiku nulové tolerance vůči imigrantům přicházejícím do USA nelegálně. Když média zveřejnila záběry dětí umístěných v zamřížovaných celách, zvedla se v USA vlna kritiky vůči tomuto postupu. Trump v červnu vydal nařízení ukončující tuto spornou praxi. Kalifornský soud pak po žalobě jedné z nevládních organizací stanovil termíny pro navrácení dětí rodinám. Zatímco všechny děti mladší pěti let měly být vráceny do úterý, u starších mají úřady čas do 26. července.

Vládní právníci podle Reuters soudu v úterý oznámili, že 75 z přibližně stovky malých dětí je možné vrátit rodičům, přičemž 38 z nich se s rodinou bude moci shledat ještě v úterý.

V dalších případech to však podle úřadů nebude tak jednoduché. Někteří rodiče již byli deportováni zpět za mexickou hranici, další nemají čistý trestní rejstřík, jiní nebyli schopni řádně prokázat svůj příbuzenský vztah k dětem, tvrdí vláda.

Mnozí rodiče si naproti tomu stěžují, že nemají o místě zadržování svých dětí dostatek informací. Podle organizací pomáhajících s opětovným shledáním rodin panuje v řadě případů chaos.

"Nemám žádné podrobnosti kde, kdy a za jakých podmínek," popsala případ plánovaného navrácení jednoho ze salvadorských chlapců rodičům advokátka jedné z organizací na ochranu lidských práv Beth Krauseová.

Sám Trump v úterý na dotazy novinářů týkající se konce soudem stanoveného termínu reagoval vyhýbavě. "Řekněte těm lidem, aby do naší země nepřicházeli nelegálně. To bude řešení," prohlásil prezident.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy