Americká vláda narychlo vrací děti rodinám migrantů. U některých ale termín nestihne

ČTK ČTK
10. 7. 2018 20:48
Vláda prezidenta Donalda Trumpa se pokouší stihnout úterní termín stanovený soudem pro navrácení dětí mladších pěti let jejich rodičům.
Zařízení pro děti migrantů v Texasu.
Zařízení pro děti migrantů v Texasu. | Foto: Reuters

Washington - Americké úřady v úterý na poslední chvíli vracejí desítky malých dětí rodinám přistěhovalců zadržených po nelegálním překročení hranice do USA. Některé děti se ale s rodiči v termínu z různých důvodů neshledají, uvedla agentura Reuters.

Více než 2000 dětí se ocitlo v detenčních zařízeních odděleno od svých rodičů, když Trump v květnu zavedl politiku nulové tolerance vůči imigrantům přicházejícím do USA nelegálně. Když média zveřejnila záběry dětí umístěných v zamřížovaných celách, zvedla se v USA vlna kritiky vůči tomuto postupu. Trump v červnu vydal nařízení ukončující tuto spornou praxi. Kalifornský soud pak po žalobě jedné z nevládních organizací stanovil termíny pro navrácení dětí rodinám. Zatímco všechny děti mladší pěti let měly být vráceny do úterý, u starších mají úřady čas do 26. července.

Vládní právníci podle Reuters soudu v úterý oznámili, že 75 z přibližně stovky malých dětí je možné vrátit rodičům, přičemž 38 z nich se s rodinou bude moci shledat ještě v úterý.

V dalších případech to však podle úřadů nebude tak jednoduché. Někteří rodiče již byli deportováni zpět za mexickou hranici, další nemají čistý trestní rejstřík, jiní nebyli schopni řádně prokázat svůj příbuzenský vztah k dětem, tvrdí vláda.

Mnozí rodiče si naproti tomu stěžují, že nemají o místě zadržování svých dětí dostatek informací. Podle organizací pomáhajících s opětovným shledáním rodin panuje v řadě případů chaos.

"Nemám žádné podrobnosti kde, kdy a za jakých podmínek," popsala případ plánovaného navrácení jednoho ze salvadorských chlapců rodičům advokátka jedné z organizací na ochranu lidských práv Beth Krauseová.

Sám Trump v úterý na dotazy novinářů týkající se konce soudem stanoveného termínu reagoval vyhýbavě. "Řekněte těm lidem, aby do naší země nepřicházeli nelegálně. To bude řešení," prohlásil prezident.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy