Americká sonda dorazila k Marsu, zjistí, zda byl obyvatelný

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2014 9:48
Aparát MAVEN odstartoval k Marsu loni na konci listopadu.
Ilustrační foto. | Video:

Mys Canaveral - Americká vesmírná agentura NASA po desetiměsíčním letu brzy ráno SELČ navedla sondu MAVEN na oběžnou dráhu kolem Marsu.

Aparát, jenž cestou k rudé planetě urazil 711 milionů kilometrů, bude získávat informace, které by vědcům mohly pomoci pochopit, proč a jak zmizela většina atmosféry.

"MAVEN bude jako vůbec první zařízení zkoumat vyšší atmosféru rudé planety, a významně nám tak pomůže vysvětlit původ marťanské atmosféry. Ukáže, jak se v průběhu času měnilo tamní klima a ovlivňovalo prostředí na povrchu Marsu, a zjistí, zda byl potenciálně obyvatelný. Přispěje také k přípravě pilotované mise," vysvětlil šéf NASA Charles Bolden.

MAVEN (zkratka pro Mars Atmosphere and Volatile Evolution) odstartoval k Marsu loni na konci listopadu. Na palubě sondy je osm vědeckých přístrojů pro zkoumání horní atmosférické vrstvy a ionosféry.

MAVEN váží 2,5 tuny a šířka rozpětí jeho slunečních baterií přesahuje 11 metrů. Aparát byl vyroben v denverských laboratořích firmy Lockheed Martin. Za projekt NASA zaplatila 671 milionů dolarů (14,4 miliardy korun).

Mars býval přívětivý, pak ale přišel zvrat

Mars měl kdysi podle vědců mnohem hustší atmosféru a díky ní se na jeho povrchu nacházela i voda v kapalném skupenství. Později ale došlo k dramatické klimatické změně, v jejímž důsledku ovzduší z velké části vymizelo.

Vědci pátrají po tom, proč byl Mars během první miliardy let svého planetárního života vlhký a horký a proč je nyní naopak suchý a chladný.

Raná atmosféra Marsu vytvářela příznivé podmínky pro mikrobiální život, ale velká většina ovzduší unikla do vesmíru vlivem slunečního záření. Podle některých vědců se nabízí vysvětlení, že sluneční vítr atmosféru Marsu "odvál".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy