Americká Sněmovna reprezentantů odklepla peníze pro Trumpovu zeď proti migrantům

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2018 19:06
Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila návrh zajišťující dočasné financování vlády, do kterého zahrnula peníze požadované prezidentem Donaldem Trumpem na stavbu zdi na mexické hranici. Protože v Senátu má kvůli očekávanému odporu demokratů návrh malou šanci na přijetí, je podle amerických médií hrozba omezení provozu federálních úřadů stále reálnější. Trump se v pátek v Bílém domě setkal se zástupci republikánů v Senátu. Tiskové agentury o výsledcích schůzky zatím nepřinesly žádné informace.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Kongres hlasuje ještě v původním složení obou komor, které v nové sestavě dané listopadovými volbami zasednou až v lednu. Republikáni tedy mají při hlasování stále většinu v obou komorách, přičemž ve stočlenném Senátu to je 51 hlasů. Pro prosazení upraveného návrhu v Senátu je zapotřebí aspoň 60 hlasů. Vládě peníze dojdou o půlnoci místního času, tedy v sobotu ráno SEČ.

Trump se v pátek setkal s republikánskými senátory poté, co varoval před "velmi dlouhým" zastavením provozu úřadů. Ještě předtím na twitteru sdělil, že jestliže v Senátu návrh neprojde, budou za zastavení přísunu peněz vládě odpovědní demokraté.

Republikánští senátoři se v pátek s prezidentem sešli v 10:30 (16:30 SEČ), aby diskutovali o tom, jak odvrátit omezení provozu úřadů a o Trumpově požadavku uvolnit pět miliard dolarů na výstavbu zdi na mexické hranici.

Senátor Richard Shelby vyjádřil podle agentury Reuters pochybnost, že se věc podaří vyřešit ještě v pátek, zatímco John Cornyn, republikánská dvojka v Senátu, vyslovil naději na kompromis. Cornyn ale dodal, že je nepravděpodobné, že by Trump souhlasil s jakýmkoli návrhem, jenž by neobsahoval peníze na hraniční zeď. Další republikánský senátor Bob Corker lakonicky poznamenal: "Pět miliard dolarů neprojde."

Ve sněmovně republikáni vyslyšeli prezidentovo přání zařadit do návrhu zákona o vládních financích pět miliard dolarů (114 miliard korun) určených na stavbu zdi bránící migrantům z Latinské Ameriky nelegálně vstupovat na území Spojených států. Sněmovna návrh ve čtvrtek schválila poměrem hlasů 217 ku 185. Nyní se k němu bude muset vyslovit Senát, který návrh zajišťující dočasné financování vlády do 8. února schválil již ve středu výraznou většinou hlasů, ovšem bez dodatku týkajícího se zdi.

"Řekl jsem svůj názor velmi jasně: jakékoli opatření k financování vlády musí zahrnovat bezpečnost hranice," sdělil Trump ve čtvrtek.

"Senátor Mitch McConnell (vůdce republikánské většiny v Senátu) by měl o zeď a bezpečnost na hranici bojovat, tak jako bojuje o vše ostatní. Bude potřebovat hlasy demokratů, a jak se ukázalo ve Sněmovně, dobré věci se stávají. Když nebude hlasovat dostatek demokratů, bude to zastavení provozu způsobené demokraty! Demokraté se snaží koncept zdi snižovat a nazývají ho staromódním. Faktem je, že nic jiného nebude účinné, a to platilo tisíce let. Je to stejné jako s kolem - nic lepšího není… Dobře postavená zeď je účinná a demokraté lžou, když říkají, že ne. V Izraeli je účinná na 99,9 procenta," stojí v pátečním Trumpově tweetu.

Verze rozpočtu, o níž hlasovala Sněmovna, zahrnuje 5,7 miliardy dolarů pro financování zdi na mexické hranici a 7,8 miliardy dolarů na financování následků katastrof.

"Všichni vědí, že návrh, který je na stole ve Sněmovně, Senátem neprojde," upozornil šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer.

Někteří prezidentovi stoupenci Trumpovi vyčítají, že neplní svůj slib o výstavbě zdi. Další pak rozhodli vzít věci do vlastních rukou a založili sbírku GoFundMe, s jejíž pomocí chtějí pro výstavbu získat miliardu dolarů. V prvních třech dnech se jim podařilo shromáždit devět milionů dolarů. Veterán z irácké války Brian Kolfage řekl, že peníze se dají získat, když všichni Trumpovi voliči poskytnou 80 dolarů.

Vládě dojdou dosavadní finance v pátek o půlnoci amerického času (v sobotu v 06:00 SEČ). Poté bude nutné omezit či přerušit provoz některých úřadů. Zatímco demokraté za to viní prezidenta, který je podle nich kvůli zdi ochoten paralyzovat vládu, Trump označuje demokraty za nezodpovědné politiky odmítající ochránit Američany před uprchlíky.

Trump měl v pátek odjet na čtrnáctidenní sváteční dovolenou do své floridské rezidence Mar-a-Lago, avšak pokud bude kvůli odmítnutí návrhu omezen provoz vlády, má zůstat v Bílém domě.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy