Americká novinářka: Sex byl v gulagu nástrojem přežití

Monika Horáková
4. 12. 2010 14:43
Rozhovor s nositelkou Pulitzerovy ceny, novinářkou z Washington Post Anne Applebaumovou
Historik Tomáš Bouška s novinářkou Anne Applebaumovou. Oba se zabývají tématem politických vězňů a vězenkyň
Historik Tomáš Bouška s novinářkou Anne Applebaumovou. Oba se zabývají tématem politických vězňů a vězenkyň | Foto: Produktion West

Praha/St. Pölten - Pokud máte pocit, že dějiny, které jste se učili ve škole, jsou příliš zaměřené na muže, a navíc pojednávají zejména o elitách, nesměli jste chybět na konferenci, která se konala minulý týden v dolnorakouském St. Pöltenu.

Odborníci a odbornice zde diskutovali na téma "Zapomenuté životy - Rakušanky v sovětském gulagu". Odborné příspěvky o životě žen v pracovních táborech byly zpestřeny také pamětnickým vyprávěním, ke slovu tedy přišla částečně i mikrohistorie. 

Jednou z hlavních hvězd konference byla americká novinářka Anne Applebaumová, která za svou knihu Gulag. Historie obdržela v roce 2004 Pulitzerovu cenu.      

Předpokládám, že jste se setkala s mnohými ženami, které gulag zažily. Jak se lišily jejich vzpomínky od vzpomínek mužů na pobyt v gulagu?

Mnohé ženy, které gulag přežily, jsou přesvědčeny, že být ženou pro ně byla ve vězeňském systému velká výhoda. Dokázaly o sebe podle svých slov lépe pečovat, byť měly jen omezené možnosti. Uměly si zazáplatovat šaty a udržovat čisté vlasy. Také pro ně bylo snadnější přizpůsobit se nižšímu přídělu potravin. Uměly si také vytvářet silná přátelství a vzájemně si pomáhaly způsobem, který mužští vězni neznali. Jejich praktické schopnosti - například šití - byly mnohdy rozhodující pro přežití.

Za takové praktické služby s nimi tedy dozorci mohli zacházet lépe. Často ale nezůstalo jen u šití, pohlavní styk býval v táborových podmínkách také předmětem směny a nástrojem k přežití. Je nějaký rozdíl v tom, jak táborové sexuální praktiky (ať ty dobrovolné či nedobrovolné) popisují ženy a muži?

O ženách v gulagu se diskutovalo v dolnorakouském St. Pöltenu na konferenci s názvem Zapomenuté životy - Rakušanky v sovětském gulagu
O ženách v gulagu se diskutovalo v dolnorakouském St. Pöltenu na konferenci s názvem Zapomenuté životy - Rakušanky v sovětském gulagu | Foto: Produktion West

Muži mívají sklony tvrdit, že ženy se v táborech stávaly "zvrhlicemi", protože je často muži přemluvili nebo donutili k sexu. Ženy naopak sexuální praktiky výměnou za jídlo nebo práci v teple popisují jako jednu z mnoha strategií, jak gulag přežít. Tuto strategii ženy nepovažovaly za méně legitimní než jiné způsoby. Obecně se dá říct, že ženy méně než muži odsuzují chování ostatních vězenkyň a vězňů v gulagu. 

Setkala jste se během svého studia s případem, že by se muž během pobytu v gulagu snažil starat o dítě, které zplodil s některou z vězenkyň?

Setkala jsem se s muži, kteří se o své děti narozené v táboře zajímali a byli s nimi v rámci možností ve styku. Neumím si ale představit, že někde vznikly podmínky pro to, aby bylo možné, že by se o dítě staral primárně muž. Muži a ženy byli umisťováni do oddělených táborů a děti pobývaly výhradně v ženských táborech. 

Jak nejčastěji končily vztahy navázané v gulagu po opuštění tábora?

Drtivá většina vztahů navázaných v táboře se po opuštění gulagu rozpadla. To, co spojovalo vězně a vězenkyně během pobytu v táborech, většinou nemohlo po opuštění tábora pokračovat, protože lidé se snažili vrátit se k "normálnímu" životu. Přesto existují výjimky. Například spisovatel Lev Razgon se se svou druhou manželkou seznámil v táboře a zůstal s ní i po návratu domů.

Který příběh Vám nejvíce utkvěl v paměti?

Nejhorší jsou pochopitelně příběhy, v nichž vystupují děti. Například příběh Havy Volovichové, která v gulagu otěhotněla s mužem, jehož neměla - mírně řečeno - příliš v lásce. Malá Eleonora se nedožila ani dvou let. Hava Volovichová musela bezmocně přihlížet, jak její dcera živoří v táborových jeslích. Ženy, které se zde o děti staraly, je nechávaly hladovět a jejich péče se podobala spíše týrání. 

Jaké povědomí mají podle Vašeho názoru Američané o existenci sovětského gulagu?

Před deseti lety, když jsem začala pracovat na své knize, se jednalo spíše o neznámé téma. O gulagu se psalo jen velmi zřídka. Dnes už je situace jiná. Tématem se zabývá mnoho akademických prací a o gulagu se vyučuje také ve školách. Do kin také tento měsíc přijde nový hollywoodský film s názvem "The Way Back", který o gulagu pojednává podle mého názoru velmi zdařile. Film režíroval Peter Weir.

Jak a kdy jste se o toto téma začala zajímat Vy sama?

V letech 1988-1991 jsem žila v Polsku. V této době jsem také často navštěvovala Ukrajinu a pobaltské státy. Zde jsem se setkala s lidmi, kteří v gulagu byli uvězněni. Ve stejné době se začaly shodou okolností otevírat sovětské archivy. Znala jsem také mnoho lidí, kteří v těchto archivech pracovali. Rozhodla jsem se, že začnu pátrat podrobněji.  

V knize Gulag. Historie, za níž jste obdržela Pulitzerovu cenu, uvádíte v bibliografii i některé české publikace. Jaké cizí jazyky ovládáte?

Umím polsky, rusky a francouzsky. Trochu ovládám i němčinu. Českým, slovenským a ukrajinským textům jsem obvykle schopná zhruba porozumět. Nevzpomínám si, že bych pro knihu Gulag. Historie využívala české publikace. V českém vydání ale mohou být uvedeny některé české knihy jako další zdroje informací. 

Které bývalé tábory jste osobně navštívila?

Nejdelší cestu jsem podnikla do Republiky Komi. Tam jsem navštívila Vorkutu, Ukhtu a množství menších táborů v okolí Syktyvkaru. Následně jsem jela na Solovetské ostrovy, do Karélie, viděla jsem také Perm-36 a mnoho dalších.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy