Americká novinářka: Sex byl v gulagu nástrojem přežití

Monika Horáková
4. 12. 2010 14:43
Rozhovor s nositelkou Pulitzerovy ceny, novinářkou z Washington Post Anne Applebaumovou
Historik Tomáš Bouška s novinářkou Anne Applebaumovou. Oba se zabývají tématem politických vězňů a vězenkyň
Historik Tomáš Bouška s novinářkou Anne Applebaumovou. Oba se zabývají tématem politických vězňů a vězenkyň | Foto: Produktion West

Praha/St. Pölten - Pokud máte pocit, že dějiny, které jste se učili ve škole, jsou příliš zaměřené na muže, a navíc pojednávají zejména o elitách, nesměli jste chybět na konferenci, která se konala minulý týden v dolnorakouském St. Pöltenu.

Odborníci a odbornice zde diskutovali na téma "Zapomenuté životy - Rakušanky v sovětském gulagu". Odborné příspěvky o životě žen v pracovních táborech byly zpestřeny také pamětnickým vyprávěním, ke slovu tedy přišla částečně i mikrohistorie. 

Jednou z hlavních hvězd konference byla americká novinářka Anne Applebaumová, která za svou knihu Gulag. Historie obdržela v roce 2004 Pulitzerovu cenu.      

Předpokládám, že jste se setkala s mnohými ženami, které gulag zažily. Jak se lišily jejich vzpomínky od vzpomínek mužů na pobyt v gulagu?

Mnohé ženy, které gulag přežily, jsou přesvědčeny, že být ženou pro ně byla ve vězeňském systému velká výhoda. Dokázaly o sebe podle svých slov lépe pečovat, byť měly jen omezené možnosti. Uměly si zazáplatovat šaty a udržovat čisté vlasy. Také pro ně bylo snadnější přizpůsobit se nižšímu přídělu potravin. Uměly si také vytvářet silná přátelství a vzájemně si pomáhaly způsobem, který mužští vězni neznali. Jejich praktické schopnosti - například šití - byly mnohdy rozhodující pro přežití.

Za takové praktické služby s nimi tedy dozorci mohli zacházet lépe. Často ale nezůstalo jen u šití, pohlavní styk býval v táborových podmínkách také předmětem směny a nástrojem k přežití. Je nějaký rozdíl v tom, jak táborové sexuální praktiky (ať ty dobrovolné či nedobrovolné) popisují ženy a muži?

O ženách v gulagu se diskutovalo v dolnorakouském St. Pöltenu na konferenci s názvem Zapomenuté životy - Rakušanky v sovětském gulagu
O ženách v gulagu se diskutovalo v dolnorakouském St. Pöltenu na konferenci s názvem Zapomenuté životy - Rakušanky v sovětském gulagu | Foto: Produktion West

Muži mívají sklony tvrdit, že ženy se v táborech stávaly "zvrhlicemi", protože je často muži přemluvili nebo donutili k sexu. Ženy naopak sexuální praktiky výměnou za jídlo nebo práci v teple popisují jako jednu z mnoha strategií, jak gulag přežít. Tuto strategii ženy nepovažovaly za méně legitimní než jiné způsoby. Obecně se dá říct, že ženy méně než muži odsuzují chování ostatních vězenkyň a vězňů v gulagu. 

Setkala jste se během svého studia s případem, že by se muž během pobytu v gulagu snažil starat o dítě, které zplodil s některou z vězenkyň?

Setkala jsem se s muži, kteří se o své děti narozené v táboře zajímali a byli s nimi v rámci možností ve styku. Neumím si ale představit, že někde vznikly podmínky pro to, aby bylo možné, že by se o dítě staral primárně muž. Muži a ženy byli umisťováni do oddělených táborů a děti pobývaly výhradně v ženských táborech. 

Jak nejčastěji končily vztahy navázané v gulagu po opuštění tábora?

Drtivá většina vztahů navázaných v táboře se po opuštění gulagu rozpadla. To, co spojovalo vězně a vězenkyně během pobytu v táborech, většinou nemohlo po opuštění tábora pokračovat, protože lidé se snažili vrátit se k "normálnímu" životu. Přesto existují výjimky. Například spisovatel Lev Razgon se se svou druhou manželkou seznámil v táboře a zůstal s ní i po návratu domů.

Který příběh Vám nejvíce utkvěl v paměti?

Nejhorší jsou pochopitelně příběhy, v nichž vystupují děti. Například příběh Havy Volovichové, která v gulagu otěhotněla s mužem, jehož neměla - mírně řečeno - příliš v lásce. Malá Eleonora se nedožila ani dvou let. Hava Volovichová musela bezmocně přihlížet, jak její dcera živoří v táborových jeslích. Ženy, které se zde o děti staraly, je nechávaly hladovět a jejich péče se podobala spíše týrání. 

Jaké povědomí mají podle Vašeho názoru Američané o existenci sovětského gulagu?

Před deseti lety, když jsem začala pracovat na své knize, se jednalo spíše o neznámé téma. O gulagu se psalo jen velmi zřídka. Dnes už je situace jiná. Tématem se zabývá mnoho akademických prací a o gulagu se vyučuje také ve školách. Do kin také tento měsíc přijde nový hollywoodský film s názvem "The Way Back", který o gulagu pojednává podle mého názoru velmi zdařile. Film režíroval Peter Weir.

Jak a kdy jste se o toto téma začala zajímat Vy sama?

V letech 1988-1991 jsem žila v Polsku. V této době jsem také často navštěvovala Ukrajinu a pobaltské státy. Zde jsem se setkala s lidmi, kteří v gulagu byli uvězněni. Ve stejné době se začaly shodou okolností otevírat sovětské archivy. Znala jsem také mnoho lidí, kteří v těchto archivech pracovali. Rozhodla jsem se, že začnu pátrat podrobněji.  

V knize Gulag. Historie, za níž jste obdržela Pulitzerovu cenu, uvádíte v bibliografii i některé české publikace. Jaké cizí jazyky ovládáte?

Umím polsky, rusky a francouzsky. Trochu ovládám i němčinu. Českým, slovenským a ukrajinským textům jsem obvykle schopná zhruba porozumět. Nevzpomínám si, že bych pro knihu Gulag. Historie využívala české publikace. V českém vydání ale mohou být uvedeny některé české knihy jako další zdroje informací. 

Které bývalé tábory jste osobně navštívila?

Nejdelší cestu jsem podnikla do Republiky Komi. Tam jsem navštívila Vorkutu, Ukhtu a množství menších táborů v okolí Syktyvkaru. Následně jsem jela na Solovetské ostrovy, do Karélie, viděla jsem také Perm-36 a mnoho dalších.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy