Teroristu číslo 1 zabila "nindža raketa". Místo výbuchu rozpoutá krvavou smršť

lis lis
2. 8. 2022 15:34
Americká "nindža raketa" zabila nejhledanějšího teroristu světa – vůdce al-Káidy Ajmána Zavahrího. Raketu R9X Hellfire vyvinula americká rozvědka CIA ve spolupráci s ministerstvem obrany. Jejím cílem je eliminovat nepřátele bez dalších civilních obětí.
Video: Aktuálně.cz, Reuters

Střela Hellfire R9X je upravená verze známé střely Hellfire, která byla vyvinuta už v 80. letech 20. století a poté několikrát modifikována. Jiné modely ale na rozdíl od R9X nesou výbušninu. Mohou tím pádem zranit nebo zabít kohokoliv v okruhu výbuchu.

Právě kvůli vedlejším škodám americká rozvědka vyvinula tzv. nindža raketu. Ta totiž zabíjí pomocí kinetické energie. Vedlejší škody by proto měly být minimální. Hlavice nese více než 100 kilogramů kovu. Jejím hlavním přínosem je to, že neničí cíl výbuchem, ale šesti čepelemi. Ty se těsně před útokem roztáhnou ze strany těla rakety.

Raketa byla vyvinuta jako protitanková zbraň dlouhého dosahu, odpalovaná z vrtulníků či bezpilotních letounů. V rámci tažení proti terorismu se stala jedním z klíčových prostředků, které Spojené státy proti teroristům používají. Ve výzbroji ji mají mimo jiné i bezpilotní stroje, které podnikají nálety na pozice radikálů.

Střela byla už v minulosti použita při několika operacích v různých zemích. A to například při zabití vůdce al-Káidy Abú Chajra al-Masrího v únoru 2017. Fotografie pak ukázaly al-Masrího auto pouze s rozbitou střechou a čelním sklem. Bez vedlejších škod.

Raketa nyní zabila i vůdce al-Káidy Ajmána Zavahrího, který se skrýval v domě tálibánského ministra obrany Sirádžuddína Hakkáního v centru Kábulu. Nejhledanější terorista světa stál zrovna na balkoně domu, když na něj americká CIA z dronu spustila rakety Hellfire R9X. Podle Joea Bidena neměl útok žádné civilní oběti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy