Americká armáda zasáhla proti islamistům v Somálsku

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 2. 9. 2014 16:57
Milice Šabáb se přihlásily k víkendovému útoku na věznici, z níž chtěli jejich členové osvobodit své spolubojovníky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Americké jednotky podle Pentagonu zasáhly proti islamistickým milicím Šabáb v Somálsku

Nejmenovaný vysoký představitel somálské rozvědky podle agentury AP doplnil, že byl cílem americké operace vůdce hnutí Šabáb Ahmed Abdi Godane.

Informace rozvědky naznačují, že Godane "mohl být zabit společně s dalšími radikály", dodal zdroj AP.

Hnutí Šabábu útok potvrdilo

Příslušník Šabábu Abu Mohammed AP řekl, že při útoku zahynulo šest radikálů, a že v jednom ze dvou zasažených vozidel byl i vůdce hnutí Godane.

Mohammed nicméně odmítl sdělit, zda je Godane mezi oběťmi. Automobily mířily do přístavu Barawe, který je hlavní základnou milicí Šabáb, dodal.

Server BBC píše s odvoláním na očité svědky, že při útoku zahynulo sedm lidí.

Nálet se podle něj odehrál v lese, kde hnutí Šabáb cvičí své bojovníky, asi 170 kilometrů jižně od somálské metropole Mogadiša. Jeden z místních svědků sdělil, že tam viděl ohořelé zbytky čtyř vozidel.

Strůjce útoků v Nairobi

Abdikadir Mohamed Nur, guvernér oblasti Lower Shabele, podle zpravodajského serveru BBC prohlásil, že útok byl úspěšný.

Americkým bezpilotním letounům se podařilo zasáhnout představitele Al-Káidy v Somálsku a také vůdce hnutí Šabáb Ahmeda Godaneho.

"Americkým bezpilotním letounům se podařilo zasáhnout představitele Al-Káidy v Somálsku a také vůdce hnutí Šabáb Ahmeda Godaneho. Usmrcení vysokého vůdce hnutí jsme odvodili z toho, jakým způsobem extremisté po útoku reagovali. Začali totiž v oblasti páchat zvěrstva, podřízli krk některým lidem, u kterých našli mobilní telefony, a množství dalších (podezřelých ze špionáže) zadrželi," konstatoval Nur.

Godane patří k nejhledanějším africkým teroristům od září 2013, kdy somálské milice Šabáb podnikly rozsáhlý atentát na nákupní centrum v keňské metropoli Nairobi, při němž zahynulo nejméně 67 lidí.

Šlo o pomstu Šabábu Keni, která vyslala do Somálska své vojáky na pomoc v boji proti extremistům.

Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že americká armáda vyhodnocuje výsledek operace a další informace poskytne později.

Milice Šabáb se přihlásily k víkendovému útoku na věznici, z níž chtěli jejich členové osvobodit své spolubojovníky. Při přestřelce s vojáky přišlo podle AP o život všech sedm útočníků, tři vojáci a jeden civilista. Kirbyho prohlášení neupřesnilo, zda akce Američanů souvisela s útokem v somálském hlavním městě.

Američané své jednotky ze Somálska stáhli v roce 1994 a od té doby zasahují proti islamistům ovládajícím některá města pouze zřídka. Letos v lednu zasáhl americký letecký útok na jihu země auto s jedním z vůdců radikálů.

Loni v říjnu zaútočili ve stejné oblasti příslušníci elitní námořní jednotky Navy Seals, jejichž plánované zadržení jiného z předáků extremistů se však nezdařilo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy