reklama
 
 

Americká armáda zasáhla proti islamistům v Somálsku

Aktualizováno 2. 9. 2014 16:57
Milice Šabáb se přihlásily k víkendovému útoku na věznici, z níž chtěli jejich členové osvobodit své spolubojovníky.

Washington - Americké jednotky podle Pentagonu zasáhly proti islamistickým milicím Šabáb v Somálsku

Nejmenovaný vysoký představitel somálské rozvědky podle agentury AP doplnil, že byl cílem americké operace vůdce hnutí Šabáb Ahmed Abdi Godane.

Informace rozvědky naznačují, že Godane "mohl být zabit společně s dalšími radikály", dodal zdroj AP.

Hnutí Šabábu útok potvrdilo

Příslušník Šabábu Abu Mohammed AP řekl, že při útoku zahynulo šest radikálů, a že v jednom ze dvou zasažených vozidel byl i vůdce hnutí Godane.

Mohammed nicméně odmítl sdělit, zda je Godane mezi oběťmi. Automobily mířily do přístavu Barawe, který je hlavní základnou milicí Šabáb, dodal.

Server BBC píše s odvoláním na očité svědky, že při útoku zahynulo sedm lidí.

Nálet se podle něj odehrál v lese, kde hnutí Šabáb cvičí své bojovníky, asi 170 kilometrů jižně od somálské metropole Mogadiša. Jeden z místních svědků sdělil, že tam viděl ohořelé zbytky čtyř vozidel.

Strůjce útoků v Nairobi

Abdikadir Mohamed Nur, guvernér oblasti Lower Shabele, podle zpravodajského serveru BBC prohlásil, že útok byl úspěšný.

Americkým bezpilotním letounům se podařilo zasáhnout představitele Al-Káidy v Somálsku a také vůdce hnutí Šabáb Ahmeda Godaneho.

"Americkým bezpilotním letounům se podařilo zasáhnout představitele Al-Káidy v Somálsku a také vůdce hnutí Šabáb Ahmeda Godaneho. Usmrcení vysokého vůdce hnutí jsme odvodili z toho, jakým způsobem extremisté po útoku reagovali. Začali totiž v oblasti páchat zvěrstva, podřízli krk některým lidem, u kterých našli mobilní telefony, a množství dalších (podezřelých ze špionáže) zadrželi," konstatoval Nur.

Godane patří k nejhledanějším africkým teroristům od září 2013, kdy somálské milice Šabáb podnikly rozsáhlý atentát na nákupní centrum v keňské metropoli Nairobi, při němž zahynulo nejméně 67 lidí.

Šlo o pomstu Šabábu Keni, která vyslala do Somálska své vojáky na pomoc v boji proti extremistům.

Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že americká armáda vyhodnocuje výsledek operace a další informace poskytne později.

Milice Šabáb se přihlásily k víkendovému útoku na věznici, z níž chtěli jejich členové osvobodit své spolubojovníky. Při přestřelce s vojáky přišlo podle AP o život všech sedm útočníků, tři vojáci a jeden civilista. Kirbyho prohlášení neupřesnilo, zda akce Američanů souvisela s útokem v somálském hlavním městě.

Američané své jednotky ze Somálska stáhli v roce 1994 a od té doby zasahují proti islamistům ovládajícím některá města pouze zřídka. Letos v lednu zasáhl americký letecký útok na jihu země auto s jedním z vůdců radikálů.

Loni v říjnu zaútočili ve stejné oblasti příslušníci elitní námořní jednotky Navy Seals, jejichž plánované zadržení jiného z předáků extremistů se však nezdařilo.

autoři: ČTK, Zahraničí | 2. 9. 2014 6:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama