Sexuální obtěžování v americké armádě. Loni bylo hlášeno 6000 případů, většina napadení se ale tají

ČTK ČTK
6. 5. 2016 3:54
Oproti předloňskému roku čísla mírně klesla. Podle odhadu odborníků sexuální obtěžování nahlásí v armádě asi jen 40 procent ženských obětí a 10 procent obětí mužských. Čísla z minulosti ukazují, že přes 60 procent sexuálních obětí, které si na obtěžování stěžovaly, se dočkalo nějaké formy pomsty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: U.S. Navy/John Herman

Washington - Americká armáda v roce 2015 evidovala kolem 6000 případů sexuálního obtěžování. Napsala to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na pravidelnou výroční zprávu Pentagonu. Dokument upozorňuje, že velký počet podobných incidentů zůstává neohlášen.

Ve srovnání s rokem 2014 se počet těchto případů mírně snížil. Velký skok naproti tomu ministerstvo obrany zaznamenalo po roce 2012, v němž bylo ještě nahlášeno jen kolem 3600 případů sexuálního napadení. Spíš než nárůst kriminálního jednání bylo ale důvodem přesvědčení obětí, že útok mohou ohlásit bez obav z odvety.

Podle odhadu psychologů nahlásí sexuální útok v armádě jen asi 40 procent ženských obětí a deset procent obětí mužských. Muži si na sexuální násilí stěžovali v 19 procentech ze všech nahlášených případů. Většinou k nim dochází v době výkonu služby.

Podle nezávislého průzkumu z roku 2014 si 62 procent obětí sexuálního napadení stěžovalo na nějakou formu pomsty.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy