Sexuální obtěžování v americké armádě. Loni bylo hlášeno 6000 případů, většina napadení se ale tají

ČTK ČTK
6. 5. 2016 3:54
Oproti předloňskému roku čísla mírně klesla. Podle odhadu odborníků sexuální obtěžování nahlásí v armádě asi jen 40 procent ženských obětí a 10 procent obětí mužských. Čísla z minulosti ukazují, že přes 60 procent sexuálních obětí, které si na obtěžování stěžovaly, se dočkalo nějaké formy pomsty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: U.S. Navy/John Herman

Washington - Americká armáda v roce 2015 evidovala kolem 6000 případů sexuálního obtěžování. Napsala to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na pravidelnou výroční zprávu Pentagonu. Dokument upozorňuje, že velký počet podobných incidentů zůstává neohlášen.

Ve srovnání s rokem 2014 se počet těchto případů mírně snížil. Velký skok naproti tomu ministerstvo obrany zaznamenalo po roce 2012, v němž bylo ještě nahlášeno jen kolem 3600 případů sexuálního napadení. Spíš než nárůst kriminálního jednání bylo ale důvodem přesvědčení obětí, že útok mohou ohlásit bez obav z odvety.

Podle odhadu psychologů nahlásí sexuální útok v armádě jen asi 40 procent ženských obětí a deset procent obětí mužských. Muži si na sexuální násilí stěžovali v 19 procentech ze všech nahlášených případů. Většinou k nim dochází v době výkonu služby.

Podle nezávislého průzkumu z roku 2014 si 62 procent obětí sexuálního napadení stěžovalo na nějakou formu pomsty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy