Americká armáda uvolňuje pravidla. Vojáci budou moci nosit vousy, turban i hidžáb

ČTK ČTK
10. 1. 2017 14:11
Americká armáda si chce rozšířit prostor pro nábor nových vojáků. Přehodnotila proto pravidla týkající se požadavků jednotlivých náboženských komunit. Vojáci nyní mohou nosit například plnovous, muslimkám je zase povolen šátek zakrývající hlavu. Jedinou podmínkou zůstává, že musí být vyloučena jakákoliv bezpečnostní rizika. Látka na šátky a turbany musí být například z nehořlavého materiálu a musí barvou odpovídat zbytku uniformy.
Americký voják. Ilustrační foto.
Americký voják. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington – Americká armáda uvolnila předpisy týkající se uniforem. Nově například povoluje ženám nosit muslimské hidžáby, ovšem s podmínkou, že budou z nehořlavého materiálu. Stejně tak sikhové budou moci mít na hlavě turban a nechat si plnovous. Jedinou podmínkou je podle médií vyloučení jakéhokoli rizika.

Jak napsal britský list The Independent, materiál použitý na turbany a hidžáby musí barvou odpovídat uniformě a v případě, že je voják v maskovacím oděvu, musí mít kamufláž i turban a hidžáb. Materiál by měl být nehořlavý.

Zástupce armády Eric Fanning řekl, že armáda přehodnotila dosavadní pravidla týkající se požadavků jednotlivých náboženských komunit, což umožní rozšířit prostor pro nábor nových vojáků.

I nyní ale budou muset vojáci o výjimky týkající se uniformy či plnovousů žádat brigádní velitele. Při výcviku nebo při nasazení do boje bude armáda požadovat, aby vojáci měli na hlavě ochrannou přilbu.

Armáda podle Fanninga pracuje na tom, jak zajistit účinné plynové masky vojákům s plnovousem. Než se na to přijde, nesmějí muži s vousy chodit do akademií, kde se počítá s výcvikem ochrany proti jedovatým látkám.

Nová pravidla přesně určují tvar hidžábu – tedy pokrývky ženské hlavy. Odhalena musí zůstat část obličeje mezi obočím a bradou. Vousy mužů pak nesmějí být delší než pět centimetrů. Pokud delší budou, má být plnovous smotán nebo složen tak, aby nepřesahoval stanovenou délku.

 

Právě se děje

Další zprávy