Americká armáda má nový trumf. Robotické osly

Radim Klekner Radim Klekner
24. 5. 2012 7:00
Robot je schopen urazit během 24 hodin 32 kilometrů a slyší na příkazy
Nový robot LS3 společnosti Boston Dynamics, který testuje americká armáda.
Nový robot LS3 společnosti Boston Dynamics, který testuje americká armáda. | Foto: Boston Dynamics

Waltham, Massachusetts - Nákladní muly a osli jsou pro armádu v těžko přístupných terénech prakticky nepostradatelní. Pěchota je používala ve všech válkách a náhradu za ně doposud nenašla. Zbraně, munici a potraviny lze dnes dopravit vzdušnou cestou helikoptérami v podstatě kamkoli, práci muly, zásobující malé vojenské jednotky, ale nezastanou.

Armáda Spojených států se proto obrátila na firmu Boston Dynamics z massachusettského Walthamu, aby vyvinula čtyřnohého robota, který by mohl být nasazován v horských oblastech.

Společnost přišla již před časem s robotickým zařízením, vybaveným gyroskopem pro navigaci a laserovým skenerem LIDAR pro přesný odhad vzdáleností, které pojmenovala BigDog. Námořní pěchota Spojených států s ním ale nebyla zcela spokojena, a tak teď vývojáři Boston Dynamics přišli s vylepšenou verzí s názvem AlphaDog.

Bezhlavý robotický osel je schopen pohybovat se rychlostí šesti a půl kilometru v hodině, což odpovídá přibližně horní hranici tempa daného takzvaným vojenským krokem. Je poháněn benzinovým motorem a v plném nasazení může být bez dočerpání nádrže čtyřiadvacet hodin.

Unese náklad 181 kilogramů a za den urazí až 32 kilometrů. Díky špičkové elektronice reaguje na jednoduché povely, jako je "sedni si", "stůj" či "jdi", je vybaven GPS navigací, a k předem stanovenému cíli tak dorazí i bez lidského doprovodu. Pokud se převrátí na bok, bleskurychle se zase postaví na všechny čtyři. Jeho pohyb ovládá hydraulika s tlumiči, končetiny jsou vybaveny klouby.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Pokud se AlphaDog osvědčí, může nabýt v rámci americké armády širokého uplatnění. Američané začínají při vojenských misích používat čím dál více bezpilotní letouny a helikoptéry, a to nejenom z toho důvodu, že jejich nasazení snižuje ztráty na životech, nýbrž také pro jejich spolehlivost a výkon, s nimiž lidský faktor v řadě ohledů nemůže soutěžit. 

Boston Dynamics představil nedávno jiného čtyřnohého robota, připomínajícího geparda. Ten vytvořil rychlostní rekord, když dokázal běžet rychlostí 30 kilometrů v hodině.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy