Američany vyděsil obří meteor, explodoval nad Nevadou

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 4. 2012 22:25
Tísňovou linku zaplavily telefonáty o ohlušující ráně a ohnivé kouli na obloze
Foto: YouTube

Reno - Obyvatele Nevady a Kalifornie v neděli brzy ráno vzbudila mohutná exploze meteoru.

Ti, kteří stihli včas vzhlédnout k nebi, byli ale za vytržení ze snu odměněni nádhernou ohnivou podívanou.

Úkaz pozorovali lidé žijící podél pohoří Sierra Nevada a okamžitě zahltili linky tísňového volání. Na číslo 911 hlásili extrémně silnou explozi a pozorování ohnivých koulí na obloze.

"Viděla jsem ohnivou kouli a za ní čáru přes celé nebe. Pak se její dráha zakřivila a koule explodovala," popsala reportérům Fox News podívanou, které byla svědkem, Pamella Farleyová z Kalifornie.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Podobné úkazy nejsou až tak ojedinělé, tento byl výjimečný především svým rozsahem.

"Dělalo mi to v ložnici stíny a otřesy byly tak intenzivní, že to několikrát přibouchlo okno. Sledovala jsem zprávy a čekala nějaké informace o zemětřesení, žádné ale nepřišly. Šla jsem dokonce zkontrolovat ven, zda sousedé neběželi do krytů," popsala agentuře AP svůj zážitek další svědkyně Nicole Carlsenová.

Záhy se vše vysvětlilo. S největší pravděpodobností se jednalo o velký meteorit, který se před tím, než shořel v atmosféře, roztrhl na několik menších částí.

K podobným explozím podle astronomů dochází často, ve většině případu jsou ale natolik slabé, že je lidé nevidí ani neslyší. V polovině případů navíc meteority vstoupí do atmosféry za denního světa.

Tento byl ale pravděpodobně tak velký, že jeho části mohly vydržet prostoupení atmosférou a dopadnout na zem.

 

Právě se děje

Další zprávy