Američany vyděsil obří meteor, explodoval nad Nevadou

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 4. 2012 22:25
Tísňovou linku zaplavily telefonáty o ohlušující ráně a ohnivé kouli na obloze
Foto: YouTube

Reno - Obyvatele Nevady a Kalifornie v neděli brzy ráno vzbudila mohutná exploze meteoru.

Ti, kteří stihli včas vzhlédnout k nebi, byli ale za vytržení ze snu odměněni nádhernou ohnivou podívanou.

Úkaz pozorovali lidé žijící podél pohoří Sierra Nevada a okamžitě zahltili linky tísňového volání. Na číslo 911 hlásili extrémně silnou explozi a pozorování ohnivých koulí na obloze.

"Viděla jsem ohnivou kouli a za ní čáru přes celé nebe. Pak se její dráha zakřivila a koule explodovala," popsala reportérům Fox News podívanou, které byla svědkem, Pamella Farleyová z Kalifornie.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Podobné úkazy nejsou až tak ojedinělé, tento byl výjimečný především svým rozsahem.

"Dělalo mi to v ložnici stíny a otřesy byly tak intenzivní, že to několikrát přibouchlo okno. Sledovala jsem zprávy a čekala nějaké informace o zemětřesení, žádné ale nepřišly. Šla jsem dokonce zkontrolovat ven, zda sousedé neběželi do krytů," popsala agentuře AP svůj zážitek další svědkyně Nicole Carlsenová.

Záhy se vše vysvětlilo. S největší pravděpodobností se jednalo o velký meteorit, který se před tím, než shořel v atmosféře, roztrhl na několik menších částí.

K podobným explozím podle astronomů dochází často, ve většině případu jsou ale natolik slabé, že je lidé nevidí ani neslyší. V polovině případů navíc meteority vstoupí do atmosféry za denního světa.

Tento byl ale pravděpodobně tak velký, že jeho části mohly vydržet prostoupení atmosférou a dopadnout na zem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Vidal odešel z Barcelony za bývalým trenérem Contem do Interu

Chilský fotbalista Arturo Vidal přestoupil z Barcelony do Interu Milán. Třiatřicetiletý záložník se dohodl se španělským velkoklubem, jehož nový trenér Ronald Koeman už s ním nepočítal, na rozvázání smlouvy. V Interu by měl dvojnásobný vítěz Copy América podle médií podepsat dvouletý kontrakt s opcí na třetí sezonu.

V Miláně se Vidal znovu setká s trenérem Antoniem Contem, pod nímž hrál už v letech 2011-2015 za Juventus. Stopatnáctinásobný chilský reprezentant po příchodu do Evropy v roce 2007 působil také v bundeslize v Leverkusenu a Bayernu Mnichov. V Itálii, Německu a Španělsku se celkem osmkrát radoval z ligového titulu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy