Američanům opět selhala protiraketová obrana

ČTK ČTK
6. 7. 2013 9:49
Systém protiraketové obrany vyvíjí společnost Boeing.

Washington - Páteční test americké protiraketové obrany selhal. S odvoláním na americké ministerstvo obrany to oznámila agentura Reuters. Šlo přitom už o třetí neúspěšnou zkoušku za sebou. Systém protiraketové obrany vyvíjí společnost Boeing.

"Pracovníci programu provedou zevrubné šetření, aby zjistili příčinu či příčiny všech odchylek, které zabránily úspěšnému sestřelu," uvedl Pentagon.

Američtí vojáci zkoušeli takzvaný pozemní systém protiraketové obrany ve střední fázi letu (GMD) v 16 případech. Polovina zkoušek byla úspěšných, naposledy v prosinci 2008.

Pentagon již dříve oznámil, že zkouška nebude mít vliv na březnové rozhodnutí ministra obrany Chucka Hagela, vyvolané severokorejskými hrozbami, posílit protiraketovou obranu o 14 nových protiraketových střel, dohromady za miliardu dolarů (více než 20 miliard Kč).

V současnosti mají Spojené státy 26 střel ve Fort Greely na Aljašce a další čtyři na letecké základně Vandenberg v Kalifornii.

Při páteční zkoušce odstartovala balistická raketa dlouhého doletu z tichomořského atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech a měla ji sestřelit protiraketová střela vypuštěná z 6400 kilometrů vzdálené Vandenbergovy základny. Cíl však minula.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Bitcoin po výstupu nad 40 000 dolarů klesá, Amazon se ho přijímat nechystá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy