Američané ztratili dron, u Kalifornie spadl do oceánu

Michal Žák Michal Žák
29. 1. 2014 11:10
Stroje, které v Pákistánu likvidují islamisty, střeží i hranici USA a Mexika.
Bezpilotní letadlo Predator B, které americká pohraniční stráž používá na hranicích s Mexikem.
Bezpilotní letadlo Predator B, které americká pohraniční stráž používá na hranicích s Mexikem. | Foto: US Customs and Border Protection

San Diego - Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (Homeland Security) přišlo o jeden z dronů, které na hranicích s Mexikem používá k boji s ilegálními přistěhovalci i pašeráky drog.

Do vod Tichého oceánu se zřítil bezpilotní letoun Predator B, potvrdil Úřad celní a hraniční ochrany (Customs and Border Protection, CBP).

Podle mluvčího pohraničníků Mikea Friela stihla stroj za dvanáct milionů dolarů (v přepočtu asi 240 milionů korun) technická závada, a tak ho řídicí středisko cíleně navedlo do oceánu asi 30 kilometrů jihozápadně od pobřeží San Diega.

Média spekulují o tom, že stroji selhaly baterie, byť sám Friel upozornil, že příčina selhání není známa. Až do vyšetření incidentu ale všechny drony zůstanou na zemi. Pro CBP nejde o první podobnou nehodu. O jeden stroj přišel před osmi lety nad Arizonou.

Kontroverze, kam se podíváš

Bezpilotní dohled nad hranicemi vyvolává od samého začátku nemalé vášně. Obhájci programu tvrdí, že jde o efektivní způsob, jak se vypořádat s rostoucím přílivem ilegálů i s kartely, které ve stále větším měřítku pašují do Spojených států narkotika.

Deset strojů MQ-9 Reaper, známých jako Predator B, létá nad jihem USA od roku 2005 a z výšky kolem 5000 metrů svojí výkonnou optikou snímá dění na zemi. Jde o ty samé letouny, které americká armáda využívá při smrtících úderech na pozice tálibů na severu Pákistánu.

Zatímco jedni technickou vyspělost dronů velebí, pro druhé - v tomto případě organizace na ochranu soukromí - je trnem v oku. Vadí jim rovněž to, že se letouny pohybují vzdušným prostorem USA, byť mají zapovězeno monitorovat obydlené oblasti.

"Ztráta soukromí je reálná. Chcete se nazí opalovat na vlastním pozemku? Nyní si nemůžete být jistí, že vás nikdo nesleduje," citoval v minulosti list The Washington Post Jaye Stanleyho z Amerického svazu pro občanské svobody (American Civil Liberties Union, ACLU).

"Američané se budou muset rozhodnout, zda záliba v chytání nelegálních přistěhovalců stojí za obětování našich svobod."

 

Kapka v moři

Program je navíc poměrně drahý. Jen nákup dronů a jejich údržba doposud přišly na více než čtvrt miliardy dolarů, v čemž ale nejsou zahrnuty náklady na samotné operace.

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost tvrdí, že se díky bezpilotním letounům doposud podařilo zadržet na 5000 přistěhovalců a 250 pašeráků drog.

Obhajoba z Washingtonu ovšem poněkud pokulhává při pohledu na celková čísla. Například v roce 2012 bylo na hranici s Mexikem zadrženo bezmála 365 000 běženců. Zásluhy dronů jsou zanedbatelné, jelikož - jak vyplývá ze zprávy CBP - pomohly ve 143 případech.

Americký kontrolní úřad (GAO) navíc ukázal, že při ceně 3600 dolarů za letovou hodinu přijde dopadení jednoho ilegála ze vzduchu na 7054 dolarů. I tak by CBP mělo mít v roce 2016 k dispozici celkem 24 dronů.

 

Právě se děje

Další zprávy