Vzkaz Číně i Kimovi. Američané úmyslně ukázali "strašlivou zbraň"

Video Video
18. 1. 2022 11:17
Obvykle bývají přísně střeženým tajemstvím. Teď se ale jedna z amerických ponorek třídy Ohio vynořila z vln Pacifiku a dala o sobě vědět. Jedna z nejmocnějších zbraní v arzenálu námořnictva Spojených států se o víkendu objevila na ostrově Guam. USA tím vyslaly vzkaz spojencům i nepřátelům uprostřed rostoucího napětí v Tichomoří, píše server zpravodajské stanice CNN.
Američané úmyslně ukázali „strašlivou zbraň“. Zaparkovat ji mohou u pobřeží nepřátel. | Video: Youtube/US Defense News/Defense Flash News

USS Nevada, která nese 20 balistických raket Trident a desítky jaderných hlavic, v sobotu připlula na základnu námořnictva na tichomořském ostrovním území USA. Díky jadernému pohonu může čtrnáct ponorek třídy Ohio operovat tiše pod vodou celé měsíce. Zřídkakdy se podaří některou z nich vyfotografovat mimo domovské přístavy Bangor ve státě Washington a Kings Bay v Georgii.

V době, kdy mezi USA a Čínou panuje napětí ohledně Tchaj-wanu a kdy Severní Korea zvyšuje počet raketových testů, může Washington díky svým ponorkám s balistickými raketami podle analytiků učinit takové prohlášení, jaké Peking ani Pchjongjang učinit nemohou, píše autor článku CNN.

"Je to vzkaz - ať už záměrný, nebo ne: můžeme vám na prahu zaparkovat 100 jaderných hlavic a vy se o tom ani nedozvíte, ani s tím nebudete moci nic moc dělat. A naopak to neplatí a ještě hodnou chvíli platit nebude," řekl CNN Thomas Shugart, bývalý kapitán ponorky amerického námořnictva a nyní analytik Centra pro novou americkou bezpečnost.

Strašlivá zbraň apokalypsy

Týden před připlutím USS Nevada na Guam zveřejnil server US Defense News video o ponorkách třídy Ohio pod titulkem: "Americké námořnictvo má jadernou ponorku, která by mohla zničit Rusko a Čínu během několika minut."

"Čtrnáct ponorek třídy Ohio nese na svých palubách až polovinu jaderného arzenálu Spojených států. Když si to spočítáte, zjistíte, že plavidla třídy Ohio jsou možná nejničivějším zbraňovým systémem, který lidstvo vytvořilo," tvrdí se ve videu s tím, že rakety Trident II mohou zasáhnout cíle vzdálené více než sedm tisíc kilometrů. 

"Plná salva z ponorky třídy Ohio - kterou lze odpálit za méně než jednu minutu - by mohla vypustit až 192 jaderných hlavic, které by vymazaly z mapy 24 měst. Jedná se o strašlivou zbraň apokalypsy," dodává komentář ve videu serveru US Defense News, který se zabývá technologiemi v oblasti obrany.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy