Američané u Palau objevili trosky svého letadla, pohřešovali ho od druhé světové války

ČTK ČTK
27. 5. 2016 20:15
Letadlo objevili američtí vědci v rámci projektu Recover, který se na hledání zmizelých strojů na dnech moří a oceánů soustředí. Třímístný torpédový bombardér TBF Avengers byl pohřešovaný od roku 1944.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vladimír Cettl

Washington - Američané v moři nedaleko tichomořské ostrovní republiky Palau objevili trosky svého vojenského letadla, které bylo od roku 1944 pohřešováno. Nalezeným strojem je třímístný torpédový bombardér TBF Avengers, uvedla v pátek televize CBS News. Objev byl učiněn v rámci projektu Recover, jehož cílem je nalézt na dnech moří a oceánů pozůstatky Američanů, kteří při plnění vojenských úkolů během druhé světové války zmizeli.

"Důležitost naší mise posiluje každý nový nález pohřešovaného letadla," uvedl oceánograf Eric Terril z Kalifornské univerzity, která se na projektu podílí. "Je to více než propojení historie. Je to o hledání pohřešovaných, aby je vláda Spojených států mohla dopravit zpět domů pro řádný pohřeb," dodal.

Odborníci používají pro pátrání vedle archivů a svědeckých výpovědí i moderní techniku v podobě průzkumných robotických miniponorek, sonarů a satelitů.

 

Právě se děje

Další zprávy