Američané topili údajného organizátora 11. září 183krát

Roman Gazdík
20. 4. 2009 15:11
Informace odporuje tvrzení CIA, že šlo o efektivní techniku
Chálid Šajch Muhammad
Chálid Šajch Muhammad | Foto: Reuters

Washington - Podle prohlášení bývalého ředitele americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michaela Haydena byli technice simulovaného topení (waterboarding) při výslechu CIA podrobeni pouze tři muži.

Jedním z nich byl domnělý organizátor útoků z jedenáctého září Chálid Šajch Muhammad a dalšími dva jiní údajní vysocí operativci Al-Káidy Abú Zubajda a Abdalrahím Našírí.

O Zubajdovi řekl televizi ABC důstojník CIA John Kiriakou, že se po využití této techniky zlomil v 35 sekundách a pak "odpověděl na každou otázku".

Ihned se zlomil... na třiaosmdesátý pokus

Memogramy amerického ministerstva spravedlnosti, odtajněné na příkaz prezidenta Baracka Obamy, to však zpochybňují. Blogeři, kteří se během víkendu desítkami jejich stran pročítali, totiž zjistili, že Zubajda byl této technice v srpnu 2002 podroben nejméně třiaosmdesátkrát.

Ještě větší zátěž zakusil Muhammad, který podstoupil v březnu 2003 simulované topení nejméně 183krát.

Samotný memogram z 30. května 2005 prohlašuje waterboarding za "nejvíce traumatickou ze všech zostřených technik výslechu". Jak současný americký prezident Barack Obama, tak jeho ministr spravedlnosti Eric Holder ho považují za mučení.

Mezi jiné "zostřené techniky" patřilo fackování, bití do břicha, házení na zeď, svlékání do naha, bránění ve spánku, omezení přísunu jídla, stresující pozice, střídání horka a chladu, pouštění hlasité hudby, kropení z hadic po dobu několika minut nebo zadržování dotyčných v celách s hmyzem.

Neúčinné mučení

"Fakt, že simulované topení bylo tolikrát opakováno, by mohl vyvolat otázky po jeho účinnosti, stejně jako zpochybnit tvrzení činitelů Bushovy administrativy, že tyto metody byly podrobeny přísným předpisům," píše deník New York Times.

Samotný memogram z května 2005 v jedné z poznámek pod čarou upozorňuje, že agenti CIA používali více vody, než bylo dovoleno, a také prováděli simulované topení častěji, než pravidla povolovala.

Obama nakázal navrátit se k výslechům schváleným armádou, trestat však mučitele nechce
Obama nakázal navrátit se k výslechům schváleným armádou, trestat však mučitele nechce | Foto: Reuters

List New York Times s odvoláním na nejmenované bývalé zaměstnance tajných služeb nedávno přinesl reportáž o tom, že výslech Abú Zubajdy pomocí waterboardingu nepřinesl žádné nové informace. Zubajda vše důležité údajně prozradil již poté, co byl svlečen do naha, umístěn do studené cely a nebylo mu dovoleno spát.

Tuto verzi teď o víkendu odmítl bývalý šéf CIA Michal Hayden, který se dále domnívá, že zveřejnění memogramů ohrožuje bezpečnost USA a svazuje CIA ruce.

Obama už dal mnohokrát najevo, že přes mučení vězňů nebude nikoho z tajných služeb stíhat. Uklidnit přijde agenty v pondělí přímo do sídla CIA v Langley. Půjde o jeho první návštěvu centrály Ústřední zpravodajské služby.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy