Američané testovali protiraketový deštník. Úspěšně

Reuters Reuters
5. 12. 2008 22:45
Zkouška simulovala útok z Koreje či Íránu

Washington - Dnes jsme provedli realistickou simulaci raketového útoku z Íránu či Severní Koreje, oznámil Pentagon. A ve zkoušce jsme obstáli, doplnilo americké vojenské velitelství.

Test, který se odehrál v pátek v půl desáté večer středoevropského času, spočíval ve zneškodnění rakety, jejíž letové vlastnosti simulovaly útok výše zmíněných protivníků USA.

"Severokorejská" raketa vyletěla ze základny Kodiak na Aljašce a následně ji zničila obranná raketa vyslaná z kalifornského Vandenbergu.

Šlo o test protiraketového deštníku Spojených států, jehož součástí by se mohla stát i Česká republika a Polsko, kde může v budoucnu vyrůst radarová, respektive raketová základna.

Dnešní zkouška nebyla zdaleka první svého druhu. Obranný štít zkoušela americká armáda od roku 1999 už dvanáctkrát a z toho sedm testů dopadlo úspěšně.

Opatrný Obama

Na systém, který má řadu kritiků i ve Spojených státech, vynaložil dosavadní prezident George Bush ročně zhruba 10 miliard dolarů.

Jeho nástupce v čele americké administrativy Barack Obama podporuje rozšiřování protiraketové obrany, ale ve svých prohlášeních je zatím poměrně opatrný.

Krátce po svém zvolení na začátku listopadu prohlásil, že podpoří jeho expanzi do zemí střední Evropy pouze tehdy, pokud se technologie budovaného deštníku osvědčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy