Američané si plácli s Rusy, v Arktidě budou těžit spolu

Zahraničí Zahraničí
31. 8. 2011 12:42
Obchod počítá s partnerstvím ruské společnosti Rosněft a texaského Exxon Mobil
Ropné pole v Rusku (ilustrační foto).
Ropné pole v Rusku (ilustrační foto). | Foto: Gazprom

Moskva/Washington - Je to jeden z největších ropných kontraktů posledních let. Několikamiliardový obchod počítá s partnerstvím ruské, státem vlastněné společnosti Rosněft a texaského Exxon Mobil. Společně budou v příštích letech těžit ropu v Severním ledovém oceánu.

"Rozsah investic je opravdu obrovský," řekl ruský premiér Vladimir Putin, jenž se při jednáních aktivně angažoval. "Je až strašidelné taková čísla vyslovit."

Podle Kremlu jde o "strategické partnerství". V plánu jsou investice ve výši až 500 miliard amerických dolarů. Rusové chtějí hlavně využít zkušeností Exxon Mobil s hlubinnou těžbou na kanadském severu. Na oplátku poskytnou Američanům podíl na svých polích. Také Rosněft patřičně rozšíří své portfolio - smlouva mu zaručuje aktiva několika ropných polí v Texasu a Mexickém zálivu.

Dvě ruské manželky

Kýženou dohodu měla původně s Rosněftem podepsat britská společnost BP. Její ruští investoři ale v lednu jednání s Kremlem zablokovali. "Vše pak krachlo. Bylo to, jako by měla BP dvě ruské manželky," řekl listu New York Times Cliff Kupman z Eurasia Group.

Smlouva s Exxon Mobil počítá zároveň s průzkumem možných nalezišť v Karském moři, což by mělo stát skoro 3,5 miliardy dolarů. Odhady říkají, že pod hladinou se ukrývá bezmála 36 miliard barelů ropy.

Pokud smlouvu posvětí Bílý dům, bude Rosněft první zahraničí společností, která získá podíl v ropných polích přímo na americké půdě. Očekává se, že administrativa Baracka Obamy nic namítat nebude. Naopak, podobná partnerství mají být důkazem znovunastartovaných rusko-amerických vztahů.

Ruská ekonomika je na ropě závislá ze šedesáti procent. V současné době Rusko těží víc ropy než Saúdská Arábie, přestože zásoby na Sibiři pomalu vysychají. Právě dohody podobné té s Exxon Mobil mají Moskvě zajistit větší diverzifikaci ropného průmyslu.

 

Právě se děje

Další zprávy