Američané si plácli s Rusy, v Arktidě budou těžit spolu

Zahraničí Zahraničí
31. 8. 2011 12:42
Obchod počítá s partnerstvím ruské společnosti Rosněft a texaského Exxon Mobil
Ropné pole v Rusku (ilustrační foto).
Ropné pole v Rusku (ilustrační foto). | Foto: Gazprom

Moskva/Washington - Je to jeden z největších ropných kontraktů posledních let. Několikamiliardový obchod počítá s partnerstvím ruské, státem vlastněné společnosti Rosněft a texaského Exxon Mobil. Společně budou v příštích letech těžit ropu v Severním ledovém oceánu.

"Rozsah investic je opravdu obrovský," řekl ruský premiér Vladimir Putin, jenž se při jednáních aktivně angažoval. "Je až strašidelné taková čísla vyslovit."

Podle Kremlu jde o "strategické partnerství". V plánu jsou investice ve výši až 500 miliard amerických dolarů. Rusové chtějí hlavně využít zkušeností Exxon Mobil s hlubinnou těžbou na kanadském severu. Na oplátku poskytnou Američanům podíl na svých polích. Také Rosněft patřičně rozšíří své portfolio - smlouva mu zaručuje aktiva několika ropných polí v Texasu a Mexickém zálivu.

Dvě ruské manželky

Kýženou dohodu měla původně s Rosněftem podepsat britská společnost BP. Její ruští investoři ale v lednu jednání s Kremlem zablokovali. "Vše pak krachlo. Bylo to, jako by měla BP dvě ruské manželky," řekl listu New York Times Cliff Kupman z Eurasia Group.

Smlouva s Exxon Mobil počítá zároveň s průzkumem možných nalezišť v Karském moři, což by mělo stát skoro 3,5 miliardy dolarů. Odhady říkají, že pod hladinou se ukrývá bezmála 36 miliard barelů ropy.

Pokud smlouvu posvětí Bílý dům, bude Rosněft první zahraničí společností, která získá podíl v ropných polích přímo na americké půdě. Očekává se, že administrativa Baracka Obamy nic namítat nebude. Naopak, podobná partnerství mají být důkazem znovunastartovaných rusko-amerických vztahů.

Ruská ekonomika je na ropě závislá ze šedesáti procent. V současné době Rusko těží víc ropy než Saúdská Arábie, přestože zásoby na Sibiři pomalu vysychají. Právě dohody podobné té s Exxon Mobil mají Moskvě zajistit větší diverzifikaci ropného průmyslu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Stav posledního zraněného po pátečním úniku jedovatých plynů v plzeňské firmě se stále zlepšuje. Z nemocnice by měl být propuštěn příští týden.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy